Energia na start kariery
Studia dobiegają końca, a Ty zastanawiasz się: co dalej? Jak płynnie przejść ze świata akademickiego do zawodowego i zdobyć doświadczenie, aby zostać inżynierem, programistą lub innym specjalistą ds. nowych technologii? A może warto wybrać inną ścieżkę kariery niż ta zakładana na studiach? Z pomocą przychodzi program dla absolwentów Power+, który pozwala rozwinąć skrzydła w międzynarodowej korporacji i przetestować różne możliwości zawodowe, aby świadomie wybrać dalszy kierunek rozwoju.
Zuzanna Kobos
Globalna Managerka Programu Rozwojowego Power+Uczestnicy programu Power+ od razu otrzymują szerokie możliwości rozwoju i ambitne zadania biznesowe. Widzimy, jak dzięki temu szybko nabierają wiatru w żagle i uczą się adaptować do zmian. Takie osoby są zazwyczaj lepiej przygotowane do pierwszej stałej pracy niż młodzi ludzie, którzy przychodzą
po studiach na stanowiska juniorskie, ponieważ są bardziej świadome, w jakim kierunku chcą podążać, i wiedzą, co firma może im zaoferować. Dzięki temu lepiej kształtują swoją karierę.
Jak zacząć karierę i nie żałować?
Gdy ostatnie egzaminy stają się już tylko wspomnieniem, rozpoczyna się kolejne życiowe wyzwanie: wejście na rynek pracy. I choć na absolwentów kierunków STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics, czyli odpowiednio: nauka, technologia, inżynieria i matematyka) czeka mnóstwo możliwości, to wielu z nich zastanawia się, jakie pierwsze kroki podjąć, aby nie tylko znaleźć zatrudnienie, ale przede wszystkim miejsce, gdzie będą mogli naprawdę rozwijać się zawodowo. Dodatkowo często dochodzą kolejne wątpliwości: w którą stronę podążać? Czy na pewno dobrze odnajdę się w obranym wcześniej kierunku? Czy skupić się na specjalizacji, która mnie fascynuje, czy lepiej wybrać bardziej uniwersalną ścieżkę kariery, dającą szersze możliwości? To jeden z momentów zwrotnych w życiu każdego z nas i nieoceniona staje się wtedy możliwość znalezienia mentora oraz testowania różnych opcji zawodowych. Z pomocą może przyjść rotacyjny globalny program rozwojowy Power+ dla młodych talentów.
Unikalne możliwości na start
Taki program od 2021 roku prowadzi Hitachi Energy – firma od lat uważana za jednego ze światowych liderów technologicznych. Ważne miejsce na jej biznesowej mapie zajmuje m.in. Polska, gdzie firma zatrudnia kilka tysięcy specjalistów (w tym ds. inżynierii, IT, logistyki itp.), z których każdy dokłada swoją cegiełkę do kształtowania zrównoważonej przyszłości energetyki. To ambitny cel, dlatego firma od lat inwestuje w rozwój młodych profesjonalistów, którzy będą mieli istotne znaczenie dla jego realizacji.
W ramach programu rozwojowego pod nazwą Power+ Hitachi Energy zaprasza absolwentów magisterskich studiów technicznych z maksymalnie dwuletnim doświadczeniem (mogą być w trakcie przygotowań do obrony pracy dyplomowej). W ciągu 18 miesięcy uczestnicy biorą udział w trzech sześciomiesięcznych rotacjach w różnych jednostkach biznesowych, podczas których realizują konkretne, ambitne zadania. Co więcej, sami wybierają dla siebie kolejne projekty, bazując na tym, co ich interesuje, nawet jeśli dany obszar nie jest związany z ich wykształceniem. A tematyka zadań jest bardzo szeroka – od wsparcia menedżera projektu w otwarciu fabryki, przez przygotowanie strategii research development i usprawnienie procesu zarządzania dostawami, po rozwój oprogramowania. Dzięki temu uczestnicy mogą spróbować swoich sił w różnych obszarach i podejmować decyzje o dalszym rozwoju zawodowym, odpowiadając sobie na pytania: jak odnajduję się na tym stanowisku, o którym myślałam/-em na studiach, i gdzie tak naprawdę widzę siebie w przyszłości?
Przyjemne z pożytecznym
Power+ nastawiony jest na budowanie relacji – w różnych regionach geograficznych, liniach biznesowych, środowiskach pracy i obszarach kariery technologicznej. Nawet dwie z trzech rotacji można odbyć za granicą (w miarę dostępności projektów mogą być to kraje takie jak: Szwecja, Szwajcaria, Stany Zjednoczone czy Brazylia), co pozwala mocno rozwijać swój potencjał i zdobywać bogate doświadczenie w międzynarodowym środowisku pracy. Uczestnicy programu biorą również udział w spotkaniach z kadrą zarządzającą i przechodzą ścieżkę tzw. Learning Journey, opartą na szkoleniach z postaw liderskich i innych miękkich kompetencji. Power+ pozwala im już na starcie poznać organizację na różnych jej poziomach.
Świadome decyzje
Udział w programie rozwoju młodych talentów to zazwyczaj również większe możliwości zawodowe po jego zakończeniu. W przypadku Power+ wszyscy uczestnicy pierwszej (już zakończonej) edycji pozostali w Hitachi Energy, obejmując stałe stanowiska. Sprawdzenie różnych opcji kreowania swojej kariery i szerokie poznanie organizacji w ciągu 1,5 roku pozwoliło im podejmować bardziej świadome decyzje i zdobyć ciekawą pracę – na stanowiskach, których objęcie tuż po studiach w normalnych warunkach byłoby bardzo trudne.
Aktualnie realizowana jest już trzecia edycja programu Power+, a kolejna rusza w Polsce w październiku. Rekrutacja startuje 18 marca, a oferta dostępna będzie na stronie kariery Hitachi Energy w Polsce. Pierwsza rotacja odbywa się w jednej z naszych lokalizacji w Polsce (Łódź, Kraków, Przasnysz, Warszawa) lub zdalnie. O przebiegu kolejnych rotacji decyduje uczestnik w porozumieniu z jednostkami biznesowymi.