Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ile zarabia Święty Mikołaj?

Bycie św. Mikołajem to niezwykle opłacalne zajęcie. W zależności od regionu kraju, charakteru wizyty i jej terminu osoba wcielająca się w rolę świętego może zarobić od 50 do nawet 400 zł za pojedyncze spotkanie.


Stawki płacy są oczywiście zróżnicowane w zależności od tego czy Mikołaj jest osobą prywatną czy działa w ramach zatrudnienia w agencji artystycznej. Więcej trzeba również zapłacić jeśli większa jest liczba dzieci do obdarowania oraz jeśli Mikołaja zamawia szkoła, przedszkole czy firma organizująca spotkanie mikołajkowe dla rodziny pracowników.

Serwisy ogłoszeniowe pełne są anonsów od prywatnych osób, które chcą wcielić się w rolę świętego od prezentów. To jedna z najpopularniejszych form mikołajowej działalności i jednocześnie najtańsza. Z zebranych przez portal wynagrodzenia.pl danych widać, że wynagrodzenia tego typu usługodawców są mocno zróżnicowane i rosną wraz z wielkością miasta. Zdecydowanie najwięcej zarabiają św. Mikołajowie z Warszawy. Tam za ok. 20-30 min podstawowego spotkania (wręczenie prezentów + prosta rozmowa) pobierają średnio 120 PLN. Na zbliżonym poziomie kształtują się przeciętne stawki usług mikołajowych w Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku (ok. 90-100 PLN). W mniejszych miastach jak Lublin czy Białystok przeciętne wynagrodzenie za wizytę to ok. 50 PLN. Trzeba jednak zaznaczyć, że w każdej z uwzględnionych przez nas miejscowości rozrzut stawek za usługi mikołajowe jest znaczny. W Warszawie można znaleźć ogłoszenia już za 50 PLN, ale są i takie, w których cena znacznie przekracza 300 PLN.


Na rynku oprócz osób prywatnych działa również wiele agencji artystycznych, w których można zamówić wizytę św. Mikołaja. Cena za taką usługę jest zazwyczaj od 30% do 50% wyższa. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że często zawiera w pakiecie mini program artystyczny (np. wspólne śpiewanie kolęd czy mini teatrzyk).


Mikołaje przychodzą już nie tylko 6 grudnia, ale również w dzień Wigilii Bożego Narodzenia. W tym dniu wizyta jest droższa o ok. 50%. Dodatkowo płaci się za wizytę w godzinach popołudniowych i wieczornych czyli po tradycyjnej kolacji wigilijnej. Jeśli wizyta ma mieć rozbudowany charakter, Mikołaj może zaprezentować program artystyczny np. wspólne śpiewanie kolęd czy opowiadanie bajek i baśni. Za artystyczne dodatki trzeba dopłacić średnio 100 PLN. (www.wynagrodzenia.pl)