Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak wybrać pracodawcę?

Wybór pierwszego pracodawcy ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju zawodowego. Pierwsza praca często determinuje ścieżkę kariery i dalsze zawodowe wybory. Do szukania pracodawcy warto więc podejść odpowiedzialnie. Jakie kroki podjąć, by związać się z właściwą firmą?

Z 7. edycji globalnego badania „Niedobór talentów”, przeprowadzonego przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup wynika, że inżynierowie są grupą zawodową, którą najtrudniej znaleźć na rynku pracy. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na jednego specjalistę w naszym kraju czeka co najmniej pięć ofert pracy. Z danych Manpower wynika, że problem z pozyskaniem kandydatów z tym wykształceniem w ciągu ostatnich pięciu lat stale rośnie.

 

Ważny wybór

Inżynierowie mogą przebierać w ofertach pracy. Jeśli obiorą dobrą strategię i przyłożą dużą uwagę do wyboru pracodawcy, nie tylko będą mogli liczyć na dobre zarobki i szybkie pięcie się po szczeblach kariery. – Planowanie kariery niewątpliwie zaprocentuje w przyszłości. Pozwoli nam sukcesywnie realizować zaplanowaną ścieżkę kariery i rozwijać się w ramach określonej branży oraz własnej wizji rozwoju zawodowego – twierdzi Paulina Zaręba, menedżer ds. komunikacji i PR Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Odpowiednie wybranie pracodawcy jest też źródłem satysfakcji zawodowej. Pierwsza praca jest bardzo wyczekiwana. Dużą uwagę przykłada się do tego, żeby przynosiła satysfakcję. Jeśli trafi się nie tam, gdzie by się chciało, może to być źródłem frustracji. To trochę tak jak z pierwszą miłością. Pojawia się zawód. Często jest też tak, że osoby, które zostają w pracy, która nie przynosi satysfakcji, nie mają odwagi jej zmienić, są sfrustrowani, przemęczeni, nie są szczęśliwi, nie spełniają się – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, trener i coach.

 

Określ swoje cele

Wybór pracodawcy warto zacząć od określenia swoich własnych celów. – Najistotniejszym elementem planowania własnej kariery zawodowej jest strategia, wizja własnego rozwoju zawodowego. Należy wiedzieć czego się chce, gruntownie przeanalizować aktualne miejsce na rynku pracy, oczekiwania i cele zawodowe, a także pożądane miejsca pracy. Pomoże w tym przygotowanie listy atrakcyjnych pracodawców, zapoznanie się z ich profilami i branżami, w których działają – tak, aby decyzja o wyborze pracodawcy była w pełni świadoma i przemyślana – uważa Paulina Zaręba, menedżer ds. komunikacji i PR Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Ważne jest określenie swojego miejsca na rynku pracy. – Szukający pracy powinien wiedzieć, w jakiej branży oraz w jakiej specjalności będzie poszukiwał pracodawców. Kandydat musi przeanalizować swoje CV, uzyskując w ten sposób informację, jaką pracę/jakie zadania potrafi sprawnie wykonywać na podstawie analizy swoich dotychczasowych doświadczeń (praktyki, staże, działalność w kole naukowym itp.) oraz umiejętności nabytych poza doświadczeniem zawodowym (dobra organizacja pracy, skrupulatność, dokładność, odpowiedzialność itp.). Uniemożliwi to szukanie a’la „igły w stogu siana” – mówi Aneta Tyczyńska z biura karier Politechniki Warszawskiej.

 

Zacznij od praktyk

Jeśli stoimy dopiero u progu kariery lub jesteśmy jeszcze na studiach, skorzystajmy z możliwości, jakie daje odbycie praktyk i staży. Pracodawcy przygotowali dla inżynierów bogate programy, które pozwalają przygotować się do startu zawodowego, ale i podejrzeć, jak wygląda praca w danej organizacji. – Warto brać udział w stażach, dniach otwartych, targach. Daje to możliwość podejrzenia, jak prezentuje się firma, jaka atmosfera w niej panuje, co się ceni u pracowników. Praktyki i staże dają też możliwość sprawdzenia, jakie są warunki pracy, czy odnajdziemy się w strukturze firmy – twierdzi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, trener i coach. Wybierając oferty praktyk i staży, trzeba zwrócić uwagę na to, czy firma oferuje elastyczny grafik, czy uda nam się pogodzić pracę ze studiami. Na etapie rozmowy kwalifikacyjnej należy zapytać o zakres obowiązków. Warto wybierać te programy staży i praktyk, które dają realną szansę zdobycia doświadczenia. Sprawdźmy, co będzie należało do naszych obowiązków, jakie korzyści wyniesiemy ze szkolenia u danego pracodawcy. Będąc już na stażu, zwróćmy uwagę na kulturę organizacji danego przedsiębiorstwa, na to, czy dba o work life balance, jakie możliwości rozwoju firma daje i jak planuje ścieżkę kariery.

 

Zasięgnij języka

Szukanie ofert praktyk i staży oraz pierwszej pracy, należy zacząć przede wszystkim od wyboru pracodawcy. – Inżynier, wybierając swoje potencjalne miejsce praktyk/stażu, pracy powinien ustalić, czy atrakcyjniejsza dla niego będzie firma międzynarodowa, gdzie oprócz zdobywania umiejętność zawodowych, ma szansę na sprawdzenie się w środowisku wielokulturowym, a może woli współpracę z mniejszymi, lokalnymi firmami? – twierdzi Karolina Buczek, psycholog, doradca zawodowy z Biura Karier Politechniki Krakowskiej. W poszukiwaniu informacji o pracodawcach, warto przeglądać strony internetowe firm i rankingi pracodawców. – Największy nacisk, szukając informacji o pracodawcach, kandydaci powinni kłaść na: rozpoznawalność w branży, zakres działalności firmy, kooperantów, z którymi pracodawca współpracuje, referencje kooperantów oraz byłych pracowników. Tutaj należy uważać na kąśliwe komentarze niezadowolonych, stąd dobrym miejscem na uzyskiwanie informacji jest portal goldenline bądź linkedin. Warto też sprawdzić, ilość ogłoszeń o pracę, które pracodawca zamieszcza w krótkim okresie czasu. Sprawdźmy też status kulturowy firmy, czyli z jakiego kraju się wywodzi. Firmy zagraniczne często oczekują komunikatywnej znajomości języka narodowego, ponieważ szefowie bezpośredni często są obcokrajowcami. Poza tym kandydat może liczyć, iż firma zagraniczna posiadająca oddział w Polce może zapewniać w przyszłości możliwość rozwoju w innych oddziałach na świecie – radzi Aneta Tyczyńska z biura karier Politechniki Warszawskiej.

 

Dopasuj ofertę

Mając już wybranego pracodawcę, można rozpocząć przeglądanie ofert pracy. Najlepszym ich źródłem są strony karierowe firm. W ofertach należy zwrócić uwagę na wymagania, stawiane przez pracodawców, w tym przede wszystkim te, dotyczące doświadczenia. – Gdy wymagane są dwa lata doświadczenia, nie sugerujemy kandydatom z niewielkim doświadczeniem aplikowania, ponieważ pracodawca jasno wyraża swoje potrzeby – poszukuje osoby, która może natychmiast rozpocząć pracę bez długotrwałego wprowadzania w znajomość programu bądź specyfikę pracy – mówi Aneta Tyczyńska. Zwróćmy uwagę na to, czy wymagana jest znajomość języków obcych, przeanalizujmy, czy poradzimy sobie z posiadanym stopniem zaawansowania. Sprawdźmy, jakie certyfikaty i jakie kompetencje wymagane są na stanowisku, na które chcemy aplikować. Dzięki temu lepiej dopasujemy do siebie ofertę pracy. Podjęcie tych działań pomoże związać się z właściwą firmą, która nie podetnie nam skrzydeł, a pozwoli je rozwinąć.

Justyna Sobolak

Foto: Shutterstock