Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kariera inżyniera

Popyt na inżynierów różnych specjalności utrzymuje się na rynku pracy nieprzerwanie od kilku lat. Absolwenci uczelni technicznych mogą liczyć na zatrudnienie niemal w każdej firmie i branży, potrzebni są bowiem wszędzie tam, gdzie liczą się gruntowna wiedza i kreatywne myślenie. Warto jednak podkreślić, że ukończenie studiów technicznych i uzyskanie tytułu inżyniera otwiera wiele możliwości tylko pod warunkiem, że ścieżka kariery zostanie prawidłowo zaplanowana i pokierowana.

Mimo iż co roku przybywa w Polsce około 20–30 tysięcy inżynierów, jak wynika z corocznego badania przedsiębiorców „Niedobór talentów” przeprowadzanego przez ManpowerGroup inżynierowie od lat stanowią grupę pracowniczą, którą najtrudniej jest pozyskać pracodawcom, zarówno w naszym kraju, jak i na świecie. Wynika to nie tylko z ograniczonej ilości specjalistów na rynku, ale i specyficznych wymagań pracodawców, którzy od inżynierów oczekują nie tylko ugruntowanej wiedzy technicznej, ale i umiejętności miękkich oraz niestandardowego podejścia do rozwiązywania problemów.

 

Czego pragnie pracodawca

 

Podczas studiów duży nacisk kładziony jest na pozyskanie przez studentów specjalistycznej wiedzy technicznej z danej dyscypliny, która jest podstawą wykonywania zawodu inżyniera. Wiedza branżowa jest niezwykle istotna i ceniona przez pracodawców. – Dużą wagę przywiązują oni do wiedzy teoretycznej zdobytej podczas studiów. Często podczas rozmów proszą kandydatów o to, aby pochwalić się ocenami ze studiów. Jeszcze częściej spotykane są testy wiedzy technicznej z konkretnych dziedzin, w których działa firma – mówi Rafał Janowski, menedżer Engineering & Technology. Sama wiedza w wielu przypadkach nie jest wystarczającym argumentem dla pracodawcy, by zatrudnić świeżo upieczonego inżyniera. Na czym jeszcze zależy zatem zatrudniającym? – Pracodawcy u absolwentów kierunków inżynieryjnych i IT cenią przede wszystkim ich aktywność podczas studiów, która umożliwiła zdobycie praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy na danym stanowisku. Do aktywności tego typu zaliczamy m.in. udział w projektach akademickich czy realizację indywidualnych, hobbistycznych projektów. Co istotne, praktyki odbyte w czasie studiów często gwarantują zatrudnienie bezpośrednio po ukończeniu szkoły – wyjaśnia Julia Dobrowolska, Senior IT Recruitment Consultant Grafton Technologies. Jak w każdym zawodzie także i u inżynierów niezwykle ważne jest ciągłe dokształcanie i trzymanie ręki na pulsie w zakresie najnowszych rozwiązań technicznych czy technologicznych. – Dla pracodawców bardzo liczy się innowacyjność, chęć podnoszenia swoich kwalifikacji. W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie, wszelką wiedzę techniczną trzeba uzupełniać na bieżąco. Z dnia na dzień pojawiają się nowe trendy, wynalazki, o których dobrze wykształcony inżynier powinien wiedzieć – podkreśla Natalia Wójs z Biura Prasowego AGH. Obok gruntownego wykształcenia, umiejętności zawodowych i kwalifikacji technicznych pracodawcy wymieniają wśród swoich wymagań względem absolwentów kierunków technicznych także tzw. umiejętności miękkie, czyli społeczne, które przydają się w pracy inżyniera. Nie można bowiem zapominać, że praca ta często wymaga takich kompetencji jak współdziałanie w grupie, komunikacja z klientami czy zarządzanie zespołem.

 

Bez języka ani rusz

 

Międzynarodowe środowisko pracy to coraz częściej standard w przypadku pracy inżyniera, dlatego poziom znajomości języków obcych determinuje często wybór kandydata do pracy. – W zagranicznych firmach język angielski jest podstawowym narzędziem komunikacji, dlatego jest absolutnym minimum. Rośnie również rola innych języków takich jak niemiecki, francuski, hiszpański czy ostatnio coraz bardziej popularny chiński – są one jak najbardziej przydatne w pracy inżyniera i traktuje się je jako dodatkowy atut przy rekrutacji – mówi Natalia Wójs z AGH. Wymóg znajomości języków obcych w pracy inżyniera jest uzależniony w dużej mierze od specyfiki firmy, w której kandydat podejmuje pracę oraz zakresu obowiązków, którymi będzie obarczony. – Z uwagi na dokumentację techniczną w niemal każdej firmie i na każde stanowisko inżynierskie wymagana jest minimum komunikatywna znajomość jednego języka obcego. Znajomość języków obcych jest bardzo ważna, a nawet kluczowa w tym zawodzie ze względu na współpracę w zespołach międzynarodowych lub rozproszonych w różnych lokalizacjach świata. W większości przypadków wymagana jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Coraz częściej jednak pracodawcy wymagają dodatkowej znajomości języka niemieckiego, na co wpływ ma rosnąca liczba projektów realizowanych na rynku niemieckim – zwraca uwagę Julia Dobrowolska z Grafton Technologies. Naturalnie zdarzają się firmy, które nie stawiają wymogu znajomości języka obcego, niemniej specjaliści ds. rekrutacji są zgodni, że i tak warto inwestować w umiejętności językowe. – Na stanowiskach gdzie nie ma codziennego kontaktu z językiem nie jest on konieczny, ale zawsze się przydaje i ułatwia pracę. Poza tym nawet, jeżeli język angielski nie jest konieczny często osoby znające go są postrzegane, jako bardziej ambitne i nastawione na podwyższanie swoich kwalifikacji – podkreśla Rafał Janowski z HRK Engineering & Technology.

 

Dodatkowe kwalifikacje

 

W zawodzie inżyniera, jak mało w którym, liczy się to, by na bieżąco śledzić najnowsze trendy w branży i dbać o to, by ciągle ponosić swoje kwalifikacje. – Wszelkie szkolenia, które dają nie tylko zaświadczenie, ale i realne umiejętności, są bardzo mile widziane przez pracodawców. Często takie profesjonalne szkolenia prowadzą duże firmy o znanej już renomie, które w ten sposób poszukują swoich nowych stażystów czy pracowników – mówi Natalia Wójs z AGH. Zanim jednak rozpoczniemy hurtowo kolekcjonować certyfikaty i zaświadczenia z odbytych szkoleń warto zastanowić się nad tym, jaka specjalizacja nas interesuje i w którym kierunku pragniemy rozwijać naszą karierę zawodową. Rozwój rynku pracy w Polsce i panująca na nim konkurencyjność powodują, że coraz więcej firm poszukuje inżynierów będących specjalistami w swojej dziedzinie. Pracodawcom zależy na pozyskaniu ekspertów, którzy pomogą im zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa. – Często osoby, które dopiero zaczynają pracę nie mają jeszcze dokładnie sprecyzowanych planów zawodowych. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie pierwszej pracy i stwierdzenie czy w ogóle się nam ona podoba. Jeżeli tak to warto inwestować w wiedzę w tym właśnie kierunku, ale jeżeli nie może lepiej poszukać zajęcia i specjalizacji, w której ktoś czuje się naprawdę dobrze. Dopiero wtedy pomyśleć o dodatkowych kursach czy studiach podyplomowych w tym właśnie kierunku – radzi Rafał Janowski z HRK Engineering & Technology. Warto również zaczekać z inwestycją w studia podyplomowe, bowiem są one zwykle wysoce specjalistyczne, a także wymagają poświęcenia sporych nakładów czasu oraz pieniędzy. – Są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą w szybki sposób uzupełnić swoją wiedzę ze studiów i poszerzyć horyzonty – można przecież wybrać studia podyplomowe zupełnie niezwiązane ze skończonymi przez nas studiami – radzi Natalia Wójs z AGH. Inwestując w kolejne szkolenia czy kursy uważajmy, by pozyskiwanie kolejnych certyfikatów nie stało się celem samym w sobie. – W przypadku inżynierów IT ważne mogą okazać się certyfikaty producentów oprogramowania, takich jak Oracle czy Microsoft – dla wielu organizacji ich posiadanie jest dodatkowym atutem kandydata. Jednakże żadne kursy czy studia nie zastąpią wiedzy praktycznej czy doświadczenia, które obecnie jest kluczem do znalezienia wymarzonej pracy – podkreśla Julia Dobrowolska z Grafton Technologies.

 

Świadome kierowanie własną ścieżką kariery zawodowej i elastyczne dopasowywanie się do wymagań współczesnych pracodawców w zakresie kompetencji i umiejętności to nie tylko gwarancja szybkiego znalezienia pracy tuż po studiach, ale i osiągania szybkich sukcesów na objętym stanowisku.

Beata Pałac