Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kariera w audycie i doradztwie

Obecnie rynek pracy oferuje wszystkim osobom zainteresowanym pracą w szeroko pojętej branży finansowej wielkie możliwości. Aby jednak zdobyć wymarzoną pracę, należy spełniać co najmniej kilka warunków. Warto o tym wiedzieć jeszcze w trakcie studiów.

Jakie zawody oferuje obecnie rynek pracy w zakresie szeroko pojętego doradztwa finansowego i dlaczego warto rozwijać swoją karierę zawodową w tym kierunku. Zasadniczo mówić możemy o trzech różnych stanowiskach: audytor, doradca finansowy i doradca podatkowy. – W każdym z nich wszystko zależy od poziomu kompetencji, skrupulatności w działaniu i umiejętności wzbudzania zaufania, ale to chyba wszystko, co je łączy – mówi Artur Ragan z Work Express. Praca w audycie kojarzona jest z prestiżem i gruntowną wiedzą. Polega na systematycznej, dokonywanej w uporządkowany sposób ocenie procesów: zarządzania ryzykiem i finansami oraz kontroli ładu organizacyjnego. Przyczynia się do poprawy ich działania w danej firmie. – Audytor to zwykle osoba o zdolnościach analitycznych, biegła w wyciąganiu i formułowaniu wniosków, służących wyższej efektywności przedsiębiorstwa. Zawód prestiżowy i przyszłościowy, bo coraz mniejsze firmy poszukują tego typu usług, chcąc zyskać/powiększać przewagę konkurencyjną. Świetna ścieżka kariery dla umysłów ścisłych, niekoniecznie lubiących poklask i wystąpienia publiczne – zaznacza Rzecznik Prasowy Work Express. Z kolei doradca finansowy ma za zadanie przede wszystkim przekazanie klientowi merytorycznej wiedzy na temat ochrony jego majątku i zaproponowanie mu odpowiednich instrumentów finansowych, służących temu celowi. – Praca wymaga sporej samodzielności i jest odpowiednia dla osób ceniących sobie swobodę działania. Jeżeli komuś odpowiada zadaniowy tryb pracy i ścisłe przełożenie wydajności na zarobki – to z pewnością odpowiednia droga – podpowiada Artur Ragan. Doradca podatkowy z kolei to profesja wymagająca, poza dogłębną znajomością przepisów i zdolnościami negocjacyjnymi – również znajomości praktyki działania urzędów skarbowych i umiejętnego konstruowania polityki finansowej firmy.
 
Kariera w konsultingu
 
Jak zauważa Martyna Baur-Gadzinowska, Senior Consultant, Finance & Accountancy w Antal konsulting to praca w ciągle zmieniających się warunkach, wymagająca interdyscyplinarności, nieustannego poszerzania swojej wiedzy i silnego zaangażowania. – Wszystko to gwarantuje potencjalnemu konsultantowi rozwój zawodowy oraz osobisty, co z kolei procentuje w przyszłości. Wielu dyrektorów finansowych, pracujących aktualnie w międzynarodowych organizacjach, zaczynało od pracy właśnie w konsultingu. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że praca w tej branży często wiąże się z nadgodzinami i wysokim poziomem stresu. Nie jest to łatwa praca i nawet konsultantom z niewielkim doświadczeniem stawiane są wysokie wymagania. W konsultingu pracuje się z firmami z różnych sektorów, co sprawia, że praca nie jest nudna, a konsultant zdobywa doświadczenie atrakcyjne, bo uniwersalne. Trzeba dodać, że praca w firmie konsultingowej gwarantuje też wysokie wynagrodzenie – wyjaśnia. Praca w tej branży daje również duże możliwości rozwoju w obrębie specjalizacji (przede wszystkim możliwość przechodzenia na inne stanowiska, zmianę pola działania). Wiele prestiżowych firm daje szansę na pracę osobom bez doświadczenia (w tym studentom w ramach programów stażowych i praktyk) oferując jasną ścieżkę kariery oraz możliwość pracy w międzynarodowym środowisku (w tym wykorzystywania języka angielskiego w codziennej pracy). – Współpraca z firmami o odmiennym profilu działalności daje możliwość poznania specyfiki poszczególnych branż, co pozwala lepiej zrozumieć biznes oraz realia rynkowe. Dzięki różnorodnemu portfolio klientów pracownicy mogą uczestniczyć w ciekawych procesach biznesowych, np.: fuzjach i przejęciach, restrukturyzacjach spółek, ich likwidacjach czy też optymalizacjach podatkowych – tłumaczy Anna Zalewska z Hays Poland.
 
Wymagania pracodawców
 
Praca w audycie i doradztwie finansowym to wyzwanie i dlatego pracodawcy stawiają kandydatom na stanowiska w obrębie tego sektora określone wymagania. – Specyfika pracy w konsultingu wymaga od finansistów dużej elastyczności. Zwłaszcza w audycie klienci oczekują od konsultantów dyspozycyjności, co wiąże się z częstymi podróżami służbowymi. Warto zaznaczyć, że praca w konsultingu ma charakter sezonowy. Firmy konsultingowe oczekują od kandydatów przede wszystkim rozległej wiedzy z obszaru finansów. W związku z tym wymogiem koniecznym jest ukończenie studiów o profilu ekonomicznym. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego również stanowi ważne kryterium wyboru kandydatów, ponieważ wielu klientów, z którymi będą współpracować, komunikuje się właśnie w tym języku. Wartość dodaną kandydatów będą stanowić dodatkowe kwalifikacje, potwierdzające ich wiedzę finansową. W przypadku audytorów są to uprawnienia Biegłego Rewidenta, natomiast księgowych – licencja Ministerstwa Finansów czy też kursy na Samodzielnego Księgowego. Mile widziane jest również rozpoczęcie kwalifikacji ACCA – wyjaśnia Anna Zalewska z Hays Poland. Prócz tzw. umiejętności „twardych”, w sektorze finansowym liczą się także kompetencje „miękkie”: – Praca w konsultingu opiera się na pracy z wieloma klientami. W związku z tym firmy konsultingowe poszukują osób o wysokich zdolnościach interpersonalnych oraz proklienckiej postawie – zaznacza Anna Zalewska z Hays Poland.
 
Jeśli na poważnie rozważamy związanie swojego życia zawodowego z sektorem konsultingu warto jeszcze w trakcie studiów przekonać się na własnej skórze, na czym na tak naprawdę polega praca w tym charakterze i pokazać na co nas stać biorąc udział w dedykowanych studentom i absolwentom programach praktyk i staży zawodowych.
 
Beata Pałac
Foto Shutterstock