Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Konto dla studenta, cz.1

Jakie zalety ma posiadanie konta bankowego stworzonego przez bank specjalnie dla studenta? Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru? Jakich zasad przestrzegać, aby nie paść ofiarą kradzieżey lub nadużycia? Wyjaśniamy podstawy z zakresu tego, co każdy o kontach bankowych powinien wiedzieć.

Posiadanie konta to przede wszystkim bezpieczny sposób przechowywania pieniędzy – nie musimy się obawiać, czy nie zginą nam z szafki w akademiku albo w wynajętym mieszkaniu. Kiedy rodzina chce przekazać nam większą kwotę lub pracodawca wypłacić wynagrodzenie, wystarczy, że przeleje określoną sumę na nasze konto z dowolnego miejsca w Polsce. Wówczas tylko my, dzięki niepowtarzalnemu numerowi do karty (PIN – ang. Personal Identification Number) czy haśle dostępu do konta przez Internet, dysponujemy naszymi finansami.
Gdy założymy konto i otrzymamy kartę, możemy sami dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo naszych pieniędzy, stosując się do paru bardzo prostych zasad. Po pierwsze, nie należy trzymać w jednym miejscu karty i PIN-u – PIN najlepiej zapamiętać. Wiele banków ułatwia to nam, oferując możliwość zmiany PIN-u na taki, który łatwo zapamiętamy. I tu druga zasada: nie ustalajmy oczywistego PIN-u (np. dzień i miesiąc naszych urodzin). Złodziej, mając w ręce nasze dokumenty, będzie miał klucz i pewnie wykorzysta go, próbując  wyciągnąć pieniądze. Po trzecie, dbając o bezpieczeństwo naszych finansów, możemy także ustalić limit wysokości wypłaty z konta (np. 100 zł dziennie), zarówno w transakcjach gotówkowych, jak i bezgotówkowych, czyli kiedy płacimy kartą. Wreszcie, jeśli kartę zgubiliśmy lub ktoś nam ją ukradł, trzeba ją niezwłocznie zastrzec. Od momentu zgłoszenia do banku zgubienia lub kradzieży karty bank gwarantuje nasze pieniądze. Jeżeli zapłacono przy użyciu naszej karty i podpisu przed jej zastrzeżeniem, możemy złożyć reklamację – nastąpi wtedy weryfikacja podpisu. Jeśli była to transakcja przy użyciu PIN-u – reklamacja nie będzie przyjęta.

Warto pamiętać o jeszcze dwóch sprawach pośrednio związanych z bezpieczeństwem. Wpisanie trzy razy błędnego PIN-u spowoduje wciągnięcie karty. Kartę możemy odzyskać w placówce banku; jeżeli bankomaty są obsługiwane przez firmę zewnętrzną, karta zostanie zniszczona, a my będziemy musieli wyrobić drugą. Na bankomacie znajduje się naklejka informująca, gdzie możemy odebrać kartę.

Wygoda

Konto studenckie jest po prostu wygodne w obsłudze – mamy ciągły dostęp do pieniędzy i wgląd w stan rachunku. Do naszej dyspozycji są działające całą dobę bankomaty oraz dostępne w niemal każdej placówce banku terminale. Te ostatnie umożliwiają m.in. sprawdzenie stanu konta, zrobienie przelewu czy wydrukowanie historii rachunku. Niektóre banki (szczególnie internetowe) posiadają także wpłatomaty, dzięki którym szybko umieścimy gotówkę na koncie.

Konto oznacza też dostęp do większej gotówki w nagłych wypadkach: jako studenci mamy szansę na limit w saldzie debetowym, zależny od wysokości oraz regularności wpływów na nasze konto. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak duży jest oraz ile czasu mamy na jego spłacenie.

Największą zaletą kont jest dostęp przez Internet (a do rachunku – także przez telefon stacjonarny i komórkę). Nie wychodząc z domu czy akademika, zapłacimy wszystkie rachunki. Jeżeli mamy kłopoty z pamiętaniem o nich, możemy złożyć zlecenie stałe: wówczas np. co miesiąc z naszego konta będzie automatycznie płacone czesne (uwaga: musimy mieć w tym czasie pieniądze na koncie, inaczej zlecenie nie zostanie zrealizowane). Z kolei dostępne polecenie zapłaty upoważni wyznaczoną przez nas firmę do pobierania z naszego konta odpowiedniej kwoty w określonym czasie, np. miesięczną opłatę za komórkę.

Niezwykłe konto studenckie

Dlaczego warto wybrać konto studenckie? Przede wszystkim jest ono tańsze od zwykłych kont. Wybierając najlepszą dla siebie opcję z bardzo szerokiej oferty dostępnej na rynku (szczegółowe zestawienie kont w następnym numerze), warto zorientować się, czy i jakie są opłaty, m.in. za otwarcie konta, wydanie karty (lub jej duplikatu), prowadzenie rachunku czy dostęp do Internetu.
Konto studenckie możemy szybko i łatwo założyć, nie musimy bowiem spełniać wielu wymogów koniecznych przy innych kontach – np. zamiast stałych wysokich dochodów, zwykle wystarczy stypendium lub wpłata własna. Aby otworzyć rachunek, musimy się udać do wybranego banku z dowodem tożsamości i ważną legitymacją studencką lub indeksem (dla oszczędności czasu wniosek możemy wypełnić przez Internet). Niektóre banki oferują posiadaczowi konta także ubezpieczenie – jest to bardzo korzystne, ponieważ nie musimy się ubezpieczać dodatkowo na uczelni. Poza tym konto studenckie powoli staje się po prostu koniecznością, bo jeśli pobieramy stypendium, nie otrzymamy już wypłaty w kasie, a kiedy staramy się o kredyt studencki, najzwyczajniej nie ma innej opcji.

Klucz do konta

Do studenckiego konta otrzymujemy jedna kartę, która – w zależności od oferty banku – może spełniać kilka funkcji.
W pierwszej kolejności – i ta opcja wydaje się najpowszechniejsza – może spełniać funkcję po prostu karty płatniczej debetowej, za pomocą której  zapłacimy za zakupy czy wypłacimy pieniądze. Jeśli zabraknie nam środków na koncie, np. pod koniec miesiąca na bilet do kina, niektóre karty dają nam możliwość wykorzystania dodatkowych pieniędzy w postaci debetu.  Poza tym karta towarzysząca naszemu kontu może stać się naszą kartą identyfikacyjną. Jeśli zawiera nasze zdjęcie oraz informację o naszym statusie studenta, staje się uniwersalną legitymacją. Może też być bardzo osobistym dokumentem, jeżeli wykorzystamy opcję umieszczenia na karcie pamiątkowego zdjęcia czy rysunku młodszej siostry. Wreszcie, nasza karta może być kartą rabatową, tzn. płacąc nią, automatycznie otrzymujemy zniżki w wybranych miejscach (np. kina, muzea, obiekty sportowe).
Konto studenckie to bezdyskusyjnie wiele korzyści. W kolejnym numerze przedstawimy, czym się kierować i co brać pod uwagę, wybierając najlepszą dla siebie opcję, a także omówimy dokładnie dostępną na rynku ofertę.

Ilu Polaków posiada konto?

Konto posiada tylko 1/3 Polaków z wykształceniem podstawowym i prawie wszyscy z wykształceniem wyższym. Łącznie konto osobiste posiada tylko 57% Polaków (dane na podstawie badania CBOS Opinie o działalności sektora bankowego z kwietnia 2006).

Słowniczek

Bankomat – urządzenie umożliwiające wypłatę pieniędzy z konta za pomocą karty płatniczej, ewentualnie przyjmowanie depozytów, sprawdzanie salda i sprawdzanie szczegółowej historii rachunku

Historia rachunku – zestawienie wszystkich operacji wykonanych na koncie w danym okresie czasu

Karta płatnicza affinity – karta płatnicza wydawana w wyniku współpracy banku z organizacją niekomercyjną w celu wspierania jej działalności; organizacja dostaje ustalony z bankiem procent transakcji, który nie obciąża właściciela rachunku.

Karta płatnicza co-branded – karta płatnicza wydawana w wyniku współpracy banku z organizacją komercyjną; towarzyszy jej zwykle program lojalnościowy związany ze zniżkami na zakup towarów i usług tej organizacji

Operacja gotówkowa – wypłata gotówki w bankomacie lub kasie banku

Zlecenie przelewu – polecenie wykonania transferu środków pieniężnych z jednego konta na drugie

Zlecenie przelewu stałe – polecenie wykonywania przelewów na wybrane konto w określonych odstępach czasu i ustalonej kwocie

ML