Aż trudno w to uwierzyć, ale większość ludzi więcej czasu poświęca na zastanawianie się nad wyborem marki samochodu, który planuje kupić, niż nad tym, jaką pracę chcieliby wykonywać i jaki zawód wybrać.
A jest nad czym się zastanawiać, gdyż w pracy większość z nas spędza ponad jedną trzecią życia. Warto poświęcić na to chwilę, ponieważ od zawodowego aspektu bardzo wiele zależy: finanse, którymi dysponujemy, pozycja społeczna, którą zajmujemy, wreszcie zwykła satysfakcja z tego powodu, że robimy to, co lubimy i w czym jesteśmy dobrzy. Jak mawiają: najtrudniejszy pierwszy krok. Teraz dla maturzystów nadszedł właśnie czas wyboru. Teraz wielu z was ma przed sobą pierwszą, a zarazem jedną z ważniejszych w życiu decyzji do podjęcia. Wybór kierunku studiów, a co za tym idzie także branży lub zawodu, który się będzie wykonywać. Jak świadomie wybrać? Od czego wiec zacząć? Jest przynajmniej kilka metod na wymyślenie sobie wizji idealnej pracy, idealnej, co nie znaczy nierealnej.
Kolejne ćwiczenie na wyobraźnię. Wyobraź sobie siebie jako emeryta. Kim byłeś? Co robiłeś w życiu zawodowym? Jesteś zadowolony? A może chciałbyś coś zmienić? A może chciałbyś jeszcze zmienić zawód i jeszcze raz iść na studia? Jakbyś móc jeszcze raz wybierać? Teraz masz taką szansę.
Wielu specjalistów z dziedziny doradztwa zawodowego sugeruje, aby przede wszystkim rozwijać swoje hobby. Robiąc coś, co lubisz i co sprawia ci przyjemność, będziesz pogłębiać wiedzę, a będąc zawsze na bieżąco, masz szansę stać się cenionym specjalista z danej dziedziny. Trzeba tylko zastanowić się, jakie zajęcie i jaki zakres działań zawodowych można przekuć na źródło dochodu. Czasem wystarczy trochę wyobraźni i odwagi, żeby realizować swoje marzenia.
Jeśli zastanowiłeś się już nad swoimi predyspozycjami, spróbuj teraz zastanowić się, jak widzisz swoje przyszłe życie. W jakiej branży byś się widział, w jakim zawodzie, na jakim stanowisku, jakiej funkcji. Pomoże ci w tym technika strategicznego planowania zwana rybim szkieletem. Narysuj szkielet ryby, przy górnych ościach napisz kolejne stanowiska, jakie chciałbyś osiągnąć, a na dolnych opis tego, czym chciałbyś się zajmować.
Jeśli poświęcisz trochę czasu na poważne zastanawianie się nad swoją zawodową przyszłością i bliższe poznanie siebie, swoich marzeń i zawodowych dążeń, nie pozostaje ci nic innego jak tylko przejrzeć ofertę szkół wyższych. Sprawdź, których ukończenie daje ci możliwość realizacji ambicji.