Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Polscy popularyzatorzy nauki wśród najlepszych w Europie

Marek Pawłowski i Jacek Rożynek, naukowcy z Instytutu Problemów Jądrowych, reprezentujący Polskę na I Europejskim Festiwalu Nauki WONDERS w Helsinkach, zrobili tam furorę. Przygotowana przez nich prezentacja "Fizyczna Piaskownica" tak się spodobała jurorom, że przyznali mu pierwsze wyróżnienie – za najlepszy pokaz popularnonaukowy.

W ubiegłym roku ich pokaz był nominowany w kategorii najlepsza prezentacja festiwalowa w konkursie „Popularyzator Nauki”, organizowanym przez Polską Agencję Prasową i ówczesne Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.
„Fizyczna piaskownica”, polega na zademonstrowaniu kilkudziesięciu zjawisk fizycznych, przygotowanych w sposób nie wymagający żadnych specjalnych przyrządów, a tylko tego, co każdy ma w kuchennej szufladzie lub w kredensie. Adresatem pokazu są dzieci” – tłumaczy prof. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, należąca do EUSCEA – Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką, które koordynowało Festiwal.
Wyróżnienie festiwalowej publiczności odebrał natomiast Michał Surma, naukowiec z Uniwersytetu Wrocławskiego, za pokaz izolowania DNA metodą domową – „Home made DNA”. Pokaz prezentowany podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki realizowali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów „Przybysz” z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Europejski Festiwal Nauki odbywa się w ramach unijnego programu WONDERS, realizowanego przy współpracy trzech Europejskich stowarzyszeń: EUSCEA (stowarzyszenie Festiwalów Nauki), ECSITE (stowarzyszenie Centrów Nauki) i EUSJA (stowarzyszenie naukowych dziennikarzy). W jego pierwszej edycji wzięło udział 21 zespołów popularyzujących naukę, które reprezentowały 19 europejskich krajów.
„Będzie na pewno dużo zabawy i nie tylko, ponieważ wspólnie poszukujemy nowych metod i technik propagowania nauki i techniki oraz ich znaczenia wśród szerokiej publiczności” – mówiła przez finałem konkursu prezes Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką (European Science Events Association) Annette Smith, reprezentująca także brytyjskie towarzystwo naukowe – British Association for the Advancement of Science.
II Europejski Festiwal Nauki odbędzie się w 2007 roku. Wezmą w nim udział także organizacje z Rosji i Turcji.

PAP – Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch