Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Let’s Orange oczami praktykantów

Na temat rekrutacji do programu Let’s Orange, zadań podczas praktyk i możliwości rozwoju rozmawiamy z praktykantami: Natalią (Dział Operacyjnego Rozwoju Sieci)  i Łukaszem (Wydział Narzędzi Informatycznych).

Let’s OrangeNatalio, co sprawiło, że zdecydowałaś się na praktyki wakacyjne właśnie w Orange? Do aplikacji zachęciła mnie duża różnorodność praktyk oraz sposób ich przedstawienia – każda z ofert posiadała szczegółowo opisane zadania. Takie podejście świadczy o tym, że w firmie sporo się dzieje i można się wiele nauczyć.

W jakim obszarze firmy odbywałaś praktyki? Jakie umiejętności miałaś okazję nabyć?

Swoje praktyki odbyłam w dziale Operacyjnego Rozwoju Sieci. Przez 3 miesiące poznałam proces planowania sieci światłowodowych, ich strukturę oraz stosowane rozwiązania technologiczne. Wiedza ta oraz odpowiednie narzędzia służyły mi później do szacowania kosztów projektów dla klientów biznesowych. Było to doskonałe uzupełnienie zagadnień poznanych na studiach i odniesienie ich do rzeczywistych projektów. Nauczyłam się analitycznego podejścia do problemów i optymalizacji rozwiązań, tak aby wszyscy interesariusze osiągali swoje cele.

Jakie szkolenia, benefity, opiekę mentora itp. podczas praktyk
zaoferowała Ci firma Orange?
W codziennej pracy mogłam liczyć zarówno na wsparcie mojego Opiekuna, jak i całego zespołu. To bardzo ułatwiło mi wdrożenie się w działania Orange Polska. Poza tym firma cyklicznie organizowała szkolenia i aktywności skierowane do praktykantów. Mieliśmy wtedy okazję rozwinąć kompetencje miękkie, zintegrować się i podzielić doświadczeniami z praktyk.

Jak przebiegał proces rekrutacji do programu? Co poradziłabyś studentom zainteresowanym podjęciem praktyk w Orange, aby ich aplikacja była skuteczna?
Proces rekrutacji składał się z dwóch etapów – aplikacji online i rozmowy kwalifikacyjnej. Zachęcam, aby przed aplikacją porozmawiać z przedstawicielami firmy, np. na targach pracy. Można również nawiązać kontakt z ambasadorem firmy lub z kimś, kto już ma za sobą praktyki letnie w Orange. Bezpośrednia rozmowa rozwieje wątpliwości i w najlepszy sposób opisze możliwości, jakie czekają na praktykanta. Pozwoli to również odpowiednio przygotować się do procesu rekrutacji.

Co najbardziej podobało Ci się podczas praktyk?
Poświęcono mi naprawdę wiele uwagi, dzięki czemu maksymalnie wykorzystałam ten czas. Różnorodność powierzonych mi zadań sprawiała, że nie mogłam narzekać na nudę. Mam nadzieję, że nie jest to koniec mojej przygody z Orange Polska, ponieważ uważam, że jest to doskonałe miejsce do rozwoju.

 

Let’s OrangeŁukaszu, dlaczego zdecydowałeś się na praktyki wakacyjne w Orange? Co wyróżnia tego typu program dla studentów w Firmie Orange?
Głównym czynnikiem, który zadecydował o wyborze odbycia praktyk wakacyjnych w firmie Orange, były przedstawione technologie oraz narzędzia, które miałbym zgłębiać i stosować podczas praktyk. Pokrywały się one dokładnie z obszarami, których chciałem się nauczyć.

W jakim obszarze firmy odbywałeś praktyki? Czego nauczyłeś się podczas praktyk?
W moim przypadku praktyki dotyczyły języka programistycznego Java. Trafiłem do zespołu developerskiego w Wydziale Narzędzi Informatycznych. Moja wiedza z zakresu języka Java zdecydowanie się rozszerzyła. Poznałem także wiele zasad i tak zwanych „best practise”, czyli po prostu dobrych praktyk stosowanych podczas pisania kodu. Warto wspomnieć jeszcze, że poza językiem Java poszerzyłem swoją wiedzę i umiejętności w zakresie baz danych oraz tworzenia interfejsu dla użytkownika aplikacji.

Podczas wyboru praktyk ważną kwestią są także szkolenia, benefity
czy opieka mentora. Co w tej kwestii oferuje firma Orange?
Podczas praktyk czuwał nade mną mentor, w moim przypadku był to senior developer. W razie jakichkolwiek problemów mogłem w każdej chwili zwrócić się o pomoc. Z reguły nie otrzymywałem gotowego rozwiązania, tylko pewnie nakierowanie, wskazówki, dzięki czemu wyrobiłem w sobie umiejętność szukania wiedzy oraz samodzielnego dochodzenia do rozwiązania danego problemu.

Jak przebiegał proces rekrutacji do programu? Masz jakieś rady
dla studentów, którzy myślą o podjęciu praktyk w Orange?
Z mojej perspektywy proces rekrutacji przebiegł sprawnie. Odbyłem godzinną rozmowę, podczas której sprawdzona została moja wiedza z zakresu programowania. Podczas aplikowania na tego typu praktyki lub staże zwróciłbym szczególną uwagę na wymagania w danej ofercie, aby upewnić się, że na pewno je spełniamy.

Co najbardziej podobało Ci się podczas praktyk? Czy chciałbyś związać się z Orange na dłużej?
Najbardziej podczas praktyk podobał mi się fakt, że realizowałem zadania związane z prawdziwym projektem informatycznym. Moim zdaniem, pracując nad rzeczywistym produktem, można dużo więcej się nauczyć niż wykonując wymyślone zadania konkretnie pod dany program stażowy, których nikt prawdopodobnie nigdy więcej nie użyje. Odpowiadając na pytanie, czy związałbym się z Orange na dłużej… chyba mogę zdradzić, że pod koniec praktyk została zaoferowana mi propozycja dalszej współpracy, którą zaakceptowałem.

 

Let’s Orange

Zapraszamy na Fanpage Orange Praca, aby być na bieżąco.
Podejmijcie wyzwanie Let’s Orange!