Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studencie, sprawdź zanim pójdziesz na staż!

Kwiecień to gorący okres rekrutacji na letnie programy staży i praktyk. Pracodawcy pojawiają się na targach pracy i kariery, prowadzą kampanie rekrutacyjne – wszystko po to, by skusić studentów perspektywą kariery w firmie i zachęcić do złożenia swojego CV. Jak w gąszczu ofert wybrać najlepszą? O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Oto kilka wskazówek.

1.       Orientuj się

Staż to nie przelewki. Uczestnictwo w stażu czy praktyce może okazać się furtką do kariery i zaważyć o dalszych losach Twojej kariery zawodowej. Warto więc solidnie przemyśleć w jakiej firmie oraz na jakim stanowisku chcesz zdobywać swoje pierwsze doświadczenia. Zanim dokonasz wyboru konkretnego pracodawcy, sprawdź jak najwięcej informacji na jego temat. Zapoznaj się z jego stroną internetową poświęconą karierze, wyszukaj czy figuruje w rankingach dobrych pracodawców, przeanalizuj jego aktywność wśród studentów, a nawet postaraj się spotkać z przedstawicielami firmy podczas dużych eventów karierowych. – Najlepszą weryfikacją pracodawcy jest bezpośrednia rozmowa. Dlatego, warto przy poszukiwaniu stażu lub praktyki udać się na targi pracy i kariery, na których interesująca nas firma ma swoje stanowisko. To najlepsza okazja do poznania pracowników danej firmy, uzyskania informacji na temat przebiegu rekrutacji, wymagań pracodawcy na określone stanowisko czy warunków pracy – komentuje Wioleta Wąsik, Talent Manager w Grupie Żywiec S.A.

2.       CV to Twoja wizytówka

Dokonałeś wstępnej selekcji interesujących Cię pracodawców i co dalej? Pora na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, które sprawią, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj, że CV to Twoja wizytówka oraz „być albo nie być” w staraniu się o dobry staż bądź praktykę. – Studenci często piszą uniwersalne CV, które rozsyłają masowo do wielu pracodawców. Warto przyjrzeć się wymaganiom firmy na dane stanowisko, poczytać o pożądanych przez nią kompetencjach i pod tym kątem konstruować swoje CV, podkreślając atuty istotne z punktu widzenia danego pracodawcy. Często też dokumenty aplikacyjne są nieprzemyślane, chaotyczne, pełne nieuporządkowanych informacji. Tymczasem, nie chodzi o to, by pokazać w CV jak najwięcej, ale żeby informacje w nim zawarte były przydatne z punktu widzenia danego pracodawcy – komentuje Maciej Hassa, Kierownik Zespołu Marki Pracodawcy z PZU.

3.       Zaprezentuj się

CV przesłane, telefon się urywa i posypują się pierwsze zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jak się do niej przygotować i o co warto zapytać? Przede wszystkim należy przemyśleć swoje atuty oraz dotychczasowe aktywności, którymi można pochwalić się na rozmowie. Warto przy tym pamiętać, że każde, nawet z pozoru nieistotne doświadczenie, na rozmowie kwalifikacyjnej może okazać  się bardzo cenne. – Informacja o tym, że student udziela się w wolnych chwilach w kole naukowym, jest wolontariuszem, a nawet, że dorabia sobie do studiów pracą w sklepie odzieżowym jest dla pracodawcy niezwykle cenna. Świadczy o tym, że kandydat to osoba aktywna, zaangażowana, komunikatywna , wychodząca z inicjatywą, co zdecydowanie działa na korzyść starającego się o staż, czy praktykę – mówi Mariola Raudo, HR Business Partner w Nestlé Polska.

4.       Nie bój się pytać

Rozmowa kwalifikacyjna to najlepszy moment na to, by rozwiać wszelkie wątpliwości na temat swojego przyszłego pracodawcy i dowiedzieć się jak najwięcej szczegółów dotyczących stażu lub praktyki, o którą zabiegamy. Warto więc przygotować sobie konkretne pytania, które pomogą zweryfikować nam, czy dany staż lub praktyka jest rzetelny i będzie dobrym miejscem do zdobywania pierwszych doświadczeń. O co więc warto pytać? – Aby staż był rzetelny, musi spełniać kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim plan stażu powinien być odpowiednio wcześniej przygotowany, w związku z tym student może już na rozmowie rekrutacyjnej zapytać o to, czym będzie się zajmował i w jakim zakresie. Stażysta powinien też mieć przydzielonego opiekuna, który będzie czuwał nad jego nauką i rozwojem. Warto również zapytać o kwestie formalne – umowę, świadczenia socjalne, jak i wynagrodzenie jakie pracodawca zapewni nam podczas stażu – mówi Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Droga do kariery nie jest prosta. Wiele zależy od tego jak i gdzie ją rozpoczniemy, dlatego miejsce naszego pierwszego stażu bądź praktyki warto skrupulatnie sprawdzić i przemyśleć.

Tekst powstał na potrzeby kampanii świadomościowej #jestem Ygrekiem. nie jestem leniem. realizowanej w ramach Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przy współpracy BFS Group. Więcej na temat kampanii na stronie www.stazeipraktyki.pl