Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Telewizja szkodzi

Nowojorscy naukowcy dowiedli, że częste oglądanie telewizji prowadzi do problemów z koncentracją i wpływa na niepowodzenia szkolne.

Amerykańscy naukowcy pod kierunkiem dr Jeffreya Johnsona udowodnili, że systematyczne spędzanie czasu przed telewizorem naraża na trudności z nauką oraz koncentracją uwagi nie tylko w okresie dorastania, ale również w pierwszych latach dorosłości i ma swoje negatywne skutki w życiu dorosłym.

Badaniem objęto dzieci z niespełna siedmiuset rodzin, zamieszkujących północne dzielnice Nowego Jorku. Gdy dzieci ukończyły kolejno – 14, 16, a następnie 22 lata zbierano szczegółowe dane na temat ich nawyków w oglądaniu telewizji oraz problemów w nauce i porównywano zależności. Gdy nowojorczycy objęci badaniem ukończyli średnio 33 rok życia zebrano też dane na temat wykształcenia, jakie uzyskali.

Okazało się, że młodzież spędzająca więcej czasu przed ekranem telewizora, jest częściej narażona na ataki znużenia na zajęciach oraz złe nastawienie do szkoły i nauki. W skrajnych wypadkach uzależnienie od domowego kina powodowało problemy z ukończeniem college’u czy uzyskaniem dyplomu.

Teraz Amerykanie mają zamiar znaleźć skuteczne antidotum na szkodliwość telewizji.

Źródło: WP