Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Tylko dla studentów Bałkański Kocioł 2007

Niezapomniane wakacje – czekają na ciebie Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Chorwacja, Albania. Termin: 31.08 – 11.09.2007, Cena: 1050,00

PROGRAM
Dzień 1
Wyjazd z Krakowa  ok. 24.00 ( dworzec autobusowy PKS w Krakowie ). Przejazd przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę. Około godz. 18.00 przyjazd do SARAJEVA!!
Dzień 2
Przyjazd do Sarajewa: zwiedzanie miasta w grupie przez ok. 2 godz. Następnie czas wolny. Niepowtarzalna okazja ujrzenia tego tajemniczego miasta zarówno za dnia i w nocy. Późnym wieczorem zapraszamy do jednej z wielu sarajewskich kawiarenek na turecką kawę, sarajewskie piwko, bośniackie „czevapi” ( narodowe danie bośniackie ) oraz oczywiście na szklaneczkę wytrawnego, wyśmienitego, czerwonego wina.
Sarajevo, stolica Bośni i Hercegowiny, nad rzeką Miljacka (dopływ Bosny), w kotlinie na wysokości 540-700 m n.p.m. w Górach Dynarskich.360 tys. mieszkańców . To wyjątkowe miasto, w którym zderza się wschodnia kultura z Zachodem. Jedyne miasto na świecie, gdzie na powierzchni 1 km² stykają się: muzułmanizm, prawosławie, judaizm, katolicyzm i protestantyzm, dlatego też znajdują się tu obiekty sakralne różnych wyznań: meczety wraz z minaretami, kościół katolicki, cerkiew prawosławna.
To także miejsce zamachu sarajewskiego w 1914 roku, który dał początek I wojnie światowej. Od 1918 Sarajewo przynależało do w Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a od 1929 znalazło się pod skrzydłami Jugosławii. Stolicą Republiki Bośni i Hercegowiny jest od 1947 roku. To także miejsce XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich  w 1984. Obecnie miasto jest największym ośrodkiem gospodarczym i kulturalno-naukowym kraju Miejscem, które najbardziej trafnie oddaje poturecki klimat miasta jest Ba‘čar‘ija – główny targ, bazar wraz ze studnią Sebilij stanowiącą jej centralny punkt.
Nad ranem przejazd do Czarnogóry, do stolicy Durmitoru – Żabljak (czarnogórskie Zakopane)
PRZEJEŻDŻAMY AUTOKAREM PRZEZ SŁYNNY MOST NA TARZE!!!
Most na rzece Tarze wręcz przytłacza swoją potęgą. Został wybudowany na najdłuższej rzece Czarnogóry. Kanion Tary uznaje się za najgłębszy po Kanionie Kolorado kanion na świecie!!!  Sam most również ma chlubna historię, może bowiem poszczycić się choćby tym, iż po jego powierzchni stąpał sam Harrison Ford podczas kręcenia jednego ze swoich filmów….      
Durmitor to czarnogórski Park Narodowy wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest częścia Gór Dynarskich. Tworzą go majestatyczne góry ze wspaniałymi górskimi łąkami. W wyższych partiach gór i      w miejscach zacienionych przez cały rok zalega śnieg. Dla miłośników gór Durmitor stanowi pokusę nie do odparcia!  
Czarne Jezioro jest najgłębszym (49 m) i niewątpliwie najbardziej urokliwym jeziorem Durmitoru. Nieopodal góruje nad nim niepodzielnie Medjed, którego olbrzymia ściana skalna przykuwa wzrok odwiedzających Czarne Jezioro turystów niemal od razu.
Kaniony rzeczne: Tary, Moračy, Mrtvicy. To istny cud natury:  rzeki płyną w nich z ogromną prędkością, woda jest biała i spieniona, a wyżej piętrzą się strome, niemal pionowe ściany o wysokości przekraczającej czasem nawet 1000 m! Warto zobaczyć chociaż jeden z tych kanionów. Będziemy mieli również okazję podziwiać w oddali najwyższy szczyt Durmitoru – Bobotov Kuk o wysokości 2523 m n. p. m. Warto zauważyć, iż już sama droga wiodąca do Durmitoru wzdłuż rzeki Tary robi niesamowite i wrażenie i choćby dla  niej warto odbyć taką wyprawę…
Nasza podróż natomiast zaprowadzi nas do samego serca Durmitoru – miejscowości Žabljak, położonej na 1450     m n.p.m., która dla Czarnogórców jest tym, czym dla Polaków Zakopane.Nocleg
Dzień 3
Górska wyprawa trekkingowa na Bobotov Kuk ( 2523 m n.p.m ). Po powrocie z trekkingu wspólne ognisko z „Niksickim na Ty” ( Niksicko – najsłynniejszy browar czarnogórski ) Nocleg
Dzień 4
Przejazd od Szkodry w Albanii. Zwiedzanie miasta i zamku Rozafa w Szkodrze.
Szkodra; położona jest u brzegów rzeki Drin i Bun. Największą atrakcją miasta jest położona na wzgórzu starożytna twierdza Rozafa, z której rozpościera się malowniczy widok na Jezioro Szkoderskie. Ścieżka prowadząca do niej jest bardzo stroma, nie nadaje się dla wozów, a marsz nie jest nawet długi, trwa około 10 minut. Przez dziesięć minut wędruje się przez wąska, kamienistą ścieżkę, która wije się jak wąż, prowadząc do wielkiej bramy naszej fortecy. Wchodząc przez bramę zaskakuje mleczna biel ścian, wygiętych w łuki i wszystko to przypomina     o starej legendzie szkoderskiej, związanej z tym urokliwym miejscem. Miasto ma niezwykle burzliwą, lecz interesującą historię. Zwiedzimy również Ołowiany Meczet i kościół katolicki funkcjonujący od 1990 r,  w którego historii ma swój udział Radio Maryja…
Przejazd przez kultowy most drewniany w Szkodrze do Czarnogóry – do Utjechy – najpiękniejsza, piaszczysta plaża nad Adriatykiem.  Zasłużony odpoczynek, winko na plaży ( oczywiście po kąpieli , a nie przed ). Nocujemy pod chmurką – przytulamy się!!
Dzień 5
Przejazd nad Jezioro Szkoderskie.  Rejs po jeziorze i nocleg na bezludnej wyspie.
Jezioro Szkoderskie to ogromne jezioro krasowe, a jednocześnie park narodowy z rzadką fauną (można tu spotkać pelikany) i florą. Zachwyca pięknem o każdej porze roku. Zmienia się przy tym jak kameleon. Wczesną wiosną, gdy stan wody jest najwyższy, zalewa nadbrzeżne łąki i drogi. Zatopione góry–wyspy przypominają wtedy obrazki z dalekich Chin. Latem cieszy oko zieleń porośniętych drzewami brzegów, zimą stonowane barwy powodują, że jezioro wygląda jak ze starej, czarno-białej fotografii. Nocleg zostanie zorganizowany na bezludnej wyspie z pięknymi plażami.
Dzień 6   Powrót na stały ląd. Przejazd na wzgórze Lovćen ( ATRAKCJA –  wjeżdżamy autokarem na 1665 m.n.p.m – kto się boi zamyka oczy!!!)
Park narodowy   ” Lovćen „   Lovćen to  nie tylko góra . Lovćen jest dla Czarnogórców tym czym był Olimp dla starożytnych Greków . Historyczne i kulturowe czynniki zdecydowały o tym , żę uznano Lovćen parkiem narodowym .  Park narodowy ” Lovćen ” zajmuje centralna część Lovćen  obszar 6. 220 hektarów .  Jego zbocza są skaliste .
 Jazda serpentynami Lovcen może przyprawić o zawrót głowy .  Niektórzy mówią , że w pogodny dzień można zobaczyć z Lovcen Włochy  . Na jego szczycie jest mauzoleum największego czarnogórskiego władcy i poety Piotra II Petrovica Njegosza . Jego ostatnim życzeniem było by go pochowano w małym kościele na szczycie Jezerski vrh  . W 1951 r w setną rocznicę jego śmierci rozpoczęto budowę mauzoleum . Ogromne bloki i figury z granitu były  transportowane na wysoko?ć 1654m . Mauzoleum otworzono w 1974 r . Lovćen to miejsce , które budzi uczucia patriotyczne w każdym Czarnogórcu .
Przejazd do Budvy-Rafailovići  z odwiedzeniem oryginalnego miasta – wyspy Sveti Stefan ( maleńka, skalista wysepka leży tuż przy adriatyckim wybrzeżu, między miastami Budva i Petrovac. Znajduje się na niej malownicza osada, składająca się z domków z czerwonymi dachami, obecnie cała stanowi luksusowy hotel )
Przyjazd do Rafailovći – nocleg.
Dzień 7
RELAKS I ZASŁUŻONY ODPOCZYNEK NA PLAŻY. Rafailovići słynie z przepięknej, piaszczystej plaży. Adriatyk w tym miejscu jest przeźroczysty i bardzo ciepły.
Wieczorem wycieczka piesza ( lub kolejką elektryczną ) do Budvy .
Budva od lat zasłużenie utrzymuje status modnego i niezwykle popularnego kurortu. Położona jest ok. 3 km od Rafailović W ciągu dnia można udać się tam na przyjemny, nadmorski, godzinny spacer. Warto również pokonać ten odcinek elektryczną kolejką, ponieważ jest to wyśmienita atrakcja turystyczna, pozwalająca przy tym na poznanie pobliskich terenów, np. Bečići.  Zwiedzenie Budvy polecić można każdemu, kto znajdzie się w Czarnogórze.
Miasto było znane już od IV w. p.n.e. jako osada iliryjska, mimo burzliwej historii Budva zachowała typowo śródziemnomorski urok: wąskie uliczki z kamiennymi domami, małe placyki ocienione rozłożystymi palmami, ogrody z oleandrami i drzewami cytrusowymi – wszystko jakby specjalnie stworzone po to, by zapewnić chłód w upalne dni.
 Na zwiedzenie niezwykle cenionej starówki, reprezentującej style różnych epok, powinien znaleźć czas każdy turysta odwiedzający Czarnogórę. Najlepiej zrobić to spacerując po murach otaczających stare miasto Niezwykłą popularność wśród turystów Budva zawdzięcza nie tylko swej niepowtarzalnej architekturze, ale także łagodnemu klimatowi, bujnej roślinności – gajom oliwnym, figowcom, drzewom cytrusowym i palmom – a także obszernym, dobrze zagospodarowanym plażom. A na miłośników pamiątek i tradycyjnych specjałów kulinarnych czeka nadmorski deptak pełen rozmaitości.
Nocleg w Rafailovći.
Dzień 8   Wycieczka – Rejs po jedynym fiordzie na południu Europy – Boka Kotorska
Boka Kotorska– jest to głęboko wcinająca się w ląd zatoką o niezwykłym kształcie, przypominającym niektórym usta (po włosku bocca to właśnie usta), składającą się z pięciu mniejszych zatok. Zatokę otaczają szare, wapienne góry, co wspaniale kontrastuje ze szmaragdowym kolorem wody. Na jej brzegach leżą liczne stare, zabytkowe miasteczka i niewielkie porty. Jest to niewątpliwie fragment czarnogórskiego wybrzeża najatrakcyjniejszy dla turysty, którego zainteresowania wybiegają poza opalanie się na plaży. W trakcie wyprawy zwiedzamy takie miejsca jak Hercegnovi – średniowieczna twierdza obronna, Modra Spilja – jaskinia na Adriatyku, gdzie wpływamy małym stateczkiem i kąpiemy się w pieczarze, wysepka Matki Boskiej Na Skale ( Gospe od Skrpelja ),
W trakcie wycieczki zwiedzamy Kotor – miasto wpisane na listę UNESCO. Miasto otoczone murami obronnymi ( 4,5 km), z zabytkami wpisanymi na listę UNESCO. Jedna z największych atrakcji turystycznych tej części Europy.
Powrót i nocleg w Rafailovići.
Dzień 9
Plaża i morze. Morze i plaża. CAŁY DZIEŃ ( wieczorem też jest fajnie na plaży – Crnogorski Vranac to jedno z najlepszych win wytrawnych w Europie ).
Dzień 10
Przejazd do Chorwacji. Zwiedzanie Dubrovnika i rejs na wyspę Lokrum.
Dubrownik – nie bez przyczyny nazywany jest „Perłą Adriatyku”. Wyjątkowo piękne położenie Starego Miasta na półwyspie u podnóża wapiennego łańcucha górskiego Srdj (412 m n.p.m.) oraz wspaniała egzotyczna i niezwykle bujna roślinność przyciągają tu ogromne rzesze turystów. Jest to poza Makarską Rivierą jedyne miejsce                  w Chorwacji, do którego przyjeżdżają na wypoczynek angielscy turyści. Stare Miasto w Dubrowniku uznane zostało za światowe dziedzictwo kultury. Można je podziwiać podczas spaceru po murach obronnych miasta. Najlepiej zrobić to we wczesnych godzinach porannych lub popołudniowych; upał i duże nasłonecznienie w godzinach południowych mogą mieć dla zdrowia skutki negatywne.
DUBROVNIK TO NAJPIĘKNIEJSZE MIASTO ŚWIATA!!!
Kto szuka raju na ziemi, niech przyjedzie do Dubrownika”- powiedział kiedyś Bernard Shaw, a miliony turystów ze wszystkich zakątków świata powtarzają to za nim rokrocznie. W czasie naszego pobytu w Dubrowniku odwiedzimy również tajemniczą, przeklętą wyspę Lokrum .
Wieczorem przejazd do Makarskiej – nocleg w kwaterach prywatnych ( Makarska to stolica Riviery Makarskiej z pasmem Biokovo – najwyższym pasmem Gór Dynarskich. Makarska to najpopularniejsza miejscowość w Chorwacji. WIECZOREM IDZIEMY NA DISCO, a potem w nocy na najdłuższą plaże w Chorwacji ( wcześniej kupujemy  Domacie Vino u gospodarzy).
Dzień 11
Startujemy wcześnie rano i docieramy do Plitvic. Zwiedzamy Parku Narodowy „Pltvicka Jezera”  Jeziora leżą                  w południowej części gór Kapela, wchodzących w skład Gór Dynarskich, na wysokości od 503 do 639 m n.p.m. Jeden ze strumieni zasilających jeziora – Plitwica – tworzy wodospad o wysokości 78 m. Długość wszystkich jezior wynosi ponad 8 km, a ich łączna powierzchnia – ok. 200 hektarów. Największe jezioro Kozjak ma powierzchnię 80 hektarów. Jeziora oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, na których tworzą się wodospady, a naliczono ich tutaj ponad 90. Na terenie Parku znajdują się również jaskinie. Największe z nich to Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów.
Po południu wyjazd do Polski.
Dzień 12
Przyjazd do Krakowa.
Program imprezy jest „Programem Autorskim”. Zabronione jest jakiekolwiek kopiowanie i wykorzystywanie w innych ofertach turystycznych. W przypadku zauważenia na innych stronach powielonego programu skierujemy sprawę do sądu.
Szczegóły
Zapisy przez Internet