Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wakacyjne kursy językowe

Zastanawiasz się jak zaplanować wakacje. Pracować, odpoczywać, wyjechać ze znajomymi, a może zainwestować w siebie i zapisać się na wakacyjny kurs językowy?

Z badań CBOS wynika, że 48% Polaków uczy się, bądź planuje naukę języków obcych. Motywacją do nauki jest praca, wyjazdy służbowe i wakacyjne, a także poczucie, że języki obce trzeba znać. Oferta kursów językowych jest szeroka, także tych wakacyjnych. My przyglądniemy się dlaczego właśnie ucząc się języków, warto spędzić jeden z wakacyjnych miesięcy. 

 

Intensywność ma znaczenie

Wakacyjne kursy są skierowane przede wszystkim do osób, którym zależy na podniesieniu umiejętności językowych w krótkim czasie. – W ciągu roku akademickiego kursy są mniej intensywne, zajęcia odbywają się rzadziej, raz, dwa razy w tygodniu, po 2-3 godziny lekcyjne. Jeden poziom trwa 2-3 semestry. Natomiast w wakacje zajęcia odbywają się często nawet codziennie, po 4-6 godzin lekcyjnych, przez cały miesiąc – mówi Dorota Daszkiewicz z krakowskiej Szkoły Języków Obcych Mały Rynek. To ogromna korzyść dla uczącego się, ponieważ w ciągu 4 tygodni może nauczyć się tyle, co przez cały rok. Podczas wakacyjnego kursu można zdobyć wiedzę z jednego poziomu i na przykład w przyszłym roku akademickim kontynuować naukę na poziomie wyższym. Ważny jest także częsty kontakt z językiem. – Miesięczny kurs, to świetne przygotowanie właśnie do kolejnego poziomu lub też do wyjazdu zagranicznego – dodaje Dorota Daszkiewicz. Są też takie osoby, dla których nauka języka w wakacje to szansa na szybsze podniesienie swoich kwalifikacji i szybszy awans. Motywacją do nauki języka w wakacje jest też chęć zmiany pracy po wakacjach na taką, w której są wysokie wymagania umiejętności językowych np. w międzynarodowej firmie.  


Zaangażowanie to podstawa

Osoby decydujące się na wakacyjne kursy językowe mają więcej czasu, który mogą poświęcić na naukę (także tą w domu), są mniej zabiegane, a dzięki temu są bardziej zaangażowane w to co robią. – Wakacje są idealnym momentem na naukę języka angielskiego. Mamy głowę wolną od problemów i możemy się w 100% skupić na zdobywaniu nowej wiedzy. To co w ciągu roku akademickiego odwracało nasza uwagę od nauki angielskiego schodzi na dalszy plan – mówi Sara Wojciechowska ekspert ze Szkoła języka angielskiego ihouse Kraków. Wynika to zapewne także z tego, że decydując się na poświęcenie swojego wolnego czasu na naukę wiedzą w jakim celu to robią. Mają także większą motywację. Często decydują się na taki kurs z jakiś szczególnych powodów, np. wyjazdu miesiąc później do pracy za granicę. A takie zaangażowanie i motywacja zapewne przełoży się na szybsze zdobycie wiedzy i umiejętności. Poza tym mając w perspektywie miesięczną, a nie roczną naukę – łatwiej się jest zmobilizować.

Kolejną zaletą takich kursów jest mniejsza ilość uczestników, a tym samym bardziej efektywna nauka w mniejszych grupach. – Wakacje są również czasem szaleństwa oraz eksperymentowania. Jest to idealna okazja by skorzystać z alternatywnych form nauki języka np. z różnorodnych kursów prowadzonych w języku angielskim. Zachęcam wszystkich do nauki angielskiego w wakacje! – podkreśla Sara Wojciechowska.

 

Zagraniczne korzyści

Większość szkół językowych organizuje wakacyjne kursy językowe za granicą. Taki wyjazd to jeszcze więcej korzyści. – Nauka w międzynarodowej grupie, minimum 20 godzin tygodniowo, przy ciągłym kontakcie z językiem jest bardziej skuteczna – mówi Dorota Daszkiewicz. Podczas takich wyjazdów komunikowanie się w języku obcym jest przez cały czas, nie tylko podczas samych lekcji, konieczne jest także odnalezienie i porozumiewanie w codziennych sytuacjach, kontakt z druga osobą. Dzięki temu język jest wykorzystywany w praktyce. Ponadto poznajemy nie tylko język, ale także kulturę danego kraju. Te wszystkie czynniki sprawiają, iż uczymy się bardzo szybko.

 

Korzyści z nauki języków w wakacje jest wiele. Konieczne jest jednak zaangażowanie, aby miesiąc wakacji przeznaczony na naukę języka nie był stracony.

Gmj