Wielu studentów marzy o otwarciu kanału video w mediach społecznościowych, ale tylko nielicznym się to udaje. W przełamaniu największych barier, na które przyszłe gwiazdy internetu trafiają już na samym starcie swojej aktywności medialnej, pomaga Fundacja Inicjatyw Społecznych z Olsztyna.
W roku 2023 fundacja umożliwiła polskim studentom bezpłatne korzystanie z programu „MEDIA 3s – Studenckie Serwisy Specjalistyczne”. W drugiej połowie 2024 roku planowana jest jego druga edycja.
Program ten daje niezbędną wiedzę techniczną do tworzenia półprofesjonalnych materiałów, które następnie mogą zostać wyemitowane na YouTubie, Tik Toku czy facebookowym Watchu.
Studenci uczą się wykorzystywać studio typu green box, poznają różne rodzaje kamer oraz oprogramowania do montażu obrazu i dźwięku. Mają możliwość korzystania z rad ekspertów w zakresie ilustrowania materiałów filmowych i dostęp do repozytoriów efektów dźwiękowych.
Poza częścią techniczną program obejmuje cały wachlarz zagadnień związanych z występami publicznymi, budową skutecznej strategii przekazu informacji oraz prawami i obowiązkami dziennikarza mediów internetowych. Uczestnicy dowiadują się, jak skutecznie walczyć ze stresem, jakie są podstawowe prawa percepcji i założenia komunikacji wizualnej, jak tworzyć cykle audycji tematycznych oraz jak wykorzystać storytelling w opisie aktywności naukowej.
Po uzyskaniu niezbędnej wiedzy technicznej i dziennikarskiej przychodzi kolej na najważniejszy element programu, czyli poszukiwanie tzw. game changerów – elementów, które sprawiają, że dany kanał internetowy staje się zdecydowanie bardziej popularny od innych, podejmujących podobną tematykę. W tej części uczestnicy poznają złote proporcje w budowie przekazu, uczą się wykorzystywać tzw. haki na uwagę, suspens i wpływanie na percepcję odbiorcy. Dowiadują się także, jak w pełni wykorzystać zalety relacji na żywo i udziału słuchaczy, jak wprowadzać elementy satyryczne i spektakularne infografiki oraz jak podkreślać kluczowe elementy wypowiedzi poprzez napisy, symbole i specjalne efekty dźwiękowe.
Pierwsza edycja programu „MEDIA 3s – Studenckie Serwisy Specjalistyczne” uzyskała dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– Przygotowujemy studentów i doktorantów do samodzielnego prowadzenia kanałów i profili w mediach społecznościowych, zwłaszcza takich, które podejmują tematykę naukową, popularnonaukową i popularyzatorską. „MEDIA 3s” to bardzo potrzebne wsparcie dla dynamicznie rozwijającego się środowiska młodych, niezależnych dziennikarzy, którzy nigdy nie byli objęci programem szkoleniowym ani mentorskim – mówi Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Inicjatyw Społecznych. – Nasz program nie powstał z myślą o studentach dziennikarstwa ani komunikacji społecznej. Nie chodziło nam również o osoby, które prowadzą serwisy internetowe powiązane z mediami tradycyjnymi – prasą, radiem czy telewizją – i mogą liczyć na wsparcie wydawców lub dużych, tradycyjnych redakcji. Skupiliśmy się na pasjonatach, którzy działają indywidualnie lub w grupach o charakterze nieformalnym. Stworzyliśmy program wsparcia dla młodych ludzi posiadających unikalną wiedzę, którą chcą się podzielić z innymi internautami, zwłaszcza rówieśnikami. I to był strzał w dziesiątkę – już pierwsza edycja okazała się sukcesem – dodaje.