Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Bankowość atrakcyjna dla młodych ludzi

Jakie są perspektywy rozwoju w branży bankowej? W których kierunkach będzie rozwijał się ten sektor i jak wpłynie to na możliwości pracy i kariery dla młodych ludzi? Co wyróżnia Bank Gospodarstwa Krajowego na tle innych instytucji finansowych? Na te i inne pytania odpowiada Anna Krawczyk, Starszy Specjalista ds. Rekrutacji i Employer Brandingu w BGK.

Anna Krawczyk, Starszy Specjalista ds. Rekrutacji i Employer Brandingu w BGK

 

Jakich pracowników poszukuje dzisiaj prężnie rozwijająca się i nowoczesna branża, czyli bankowość?

Poszukujemy zarówno osób młodych, chcących związać się z branżą, jak i osób z doświadczeniem, nierzadko specjalistów w swoich dziedzinach, z bardzo niszową wiedzą, typową jedynie dla bankowości, jak np. ryzyko, płynność czy adekwatność kapitałowa. Na wielu stanowiskach ważne są np. umiejętności analityczne, ale wszędzie potrzebne są zdolności komunikacyjne – i te są dla nas niezwykle ważne, ponieważ bardzo mocno stawiamy na partnerską współpracę. Poszukujemy kandydatów odpowiedzialnych, zaangażowanych w swoją pracę.

Proszę opowiedzieć o perspektywach kariery w tej branży. Jak będzie zmieniał się ten sektor?

Na sektor bankowy wpływają zarówno nowe technologie, jak i regulacje prawne. Coraz nowsze rozwiązania technologiczne usprawniają procesy bankowe, poprawiają funkcjonowanie instytucji bankowych i sprawiają, że w działach IT oraz tych związanych z analizą biznesową pojawiają się nowe miejsca pracy. Rekomendacje czy zmiany w prawie, jakie nakładają na banki regulatorzy, powodują, że sektor stale musi pracować nad dostosowywaniem swoich operacji do zmieniających się warunków. Taka sytuacja sprawia, że pojawiają się nowe miejsca pracy, będące następstwem zarówno zmian organizacyjnych, jak i automatyzacji procesów czy łączeniem technologii z finansami. To wszystko powoduje, że pracownicy sektora bankowego powinni być gotowi na zmiany.

Bankowość jest branżą atrakcyjną, dającą młodym ludziom szerokie możliwości kariery i perspektywy rozwojowe? Z czego wynika ta atrakcyjność bankowości dla młodych ludzi?

Bankowość to branża dla ludzi, którzy lubią wiedzieć i być na bieżąco, którzy interesują się gospodarką, polityką, ale i technologią, socjologią czy nawet psychologią. Trzeba stale się rozwijać, żeby być na bieżąco. Praca w bankowości stwarza młodym ludziom szansę na stały rozwój i podnoszenie kwalifikacji, a także na udział w wymagających i ciekawych projektach.

Jakie możliwości rozwoju oferują Państwo studentom i absolwentom?

Studentów i absolwentów zapraszamy do programu płatnych praktyk letnich pod nazwą „Letnia Akademia BGK” – to świetna okazja, by wziąć udział w kilku certyfikowanych szkoleniach. W trakcie Akademii studenci mogą poznać branżę i zdecydować, czy to jest coś dla nich. Wiele osób po zakończonych praktykach zostaje z nami w banku, co pokazuje, że praktyki spełniają swoją funkcję. Przez cały rok natomiast można wziąć udział w „Praktykach do kwadratu”.

Studenci jakich kierunków mogą aplikować do programu „Praktyki do kwadratu”? Jak wygląda proces rekrutacji i na jakie aspekty zwracają Państwo szczególną uwagę, wybierając kandydatów do udziału w tym programie?

Zapraszamy studentów wszystkich kierunków, bo praktyki można u nas odbywać w wielu departamentach, np. controllingu, rachunkowości, sprzedaży, inwestycji, zgodności, ale też komunikacji, HR czy administracji. Proces rekrutacji składa się z kilku etapów. Pierwszy to przysłanie do nas swojego CV; następnie kandydatów czekają dwa spotkania z przedstawicielami działów, w których odbędzie się staż. Zwracamy uwagę przede wszystkim na umiejętności analityczne studentów, ich chęć do nauki i zadawania pytań, otwartość oraz komunikatywność.

Jak przebiega program „Praktyki do kwadratu”? Jakie umiejętności mogą nabyć jego uczestnicy i czy po zakończeniu praktyk studenci mogą liczyć na dalszą karierę w Państwa firmie?

„Praktyki do kwadratu” trwają trzy miesiące. Studenci – praktykanci poznają praktyczną stronę bankowości, biorąc udział w projektach, które w tym czasie realizujemy w banku. Wiele osób po takim stażu otrzymuje od nas ofertę pracy i zostaje z nami na dłużej.

Co wyróżnia Państwa firmę na tle innych instytucji finansowych?

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce państwowy bank rozwoju, jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju – i to już od 95 lat – w tym roku obchodzimy urodziny!
Realizujemy strategiczne dla Polski projekty rozwojowe, finansujemy m.in. największe inwestycje infrastrukturalne. Nasi pracownicy mają zatem możliwość pracy przy projektach wyjątkowych w skali kraju, czego nie robi się np. w bankach komercyjnych.
Stawiamy również na benefity pozapłacowe: oferujemy prywatną opiekę medyczną, kartę sportową, udział w dziewięciu bractwach sportowych, pracowniczy program emerytalny, system premiowy, szkolenia, dofinasowanie studiów podyplomowych i kursów językowych. Są oczywiście także „wczasy pod gruszą”, a od niedawna również specjalny program dla młodych rodziców i wiele innych.