Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dynamiczna kariera w bankowości – BNY

Rozmowa z Konradem Kościewiczem, Operations Analyst w BNY Mellon

Opowiedz nam, proszę, sobie. Co studiujesz? Jakie masz zainteresowania?

Mam 25 lat, obecnie studiuję na trzecim roku na kierunku business administration na Uniwersytecie Wrocławskim. Kończę również studia magisterskie filozofii, kilka lat temu odebrałem dyplom filologii klasycznej – łacina, greka oraz fakultatywny arabski do dzisiaj są mi bliskie utrzymuję kontakty przyjaciółmi, których poznałem czasie tych studiów. Interesuję się różnymi rzeczami, filozofia pomaga mi je mniej lub bardziej połączyć: obok tego, jak działa system bankowy, znajdzie się filozofia języka, obok filozofii umysłu – historia, informatyka ekonomia. Nie mam jednak tyle czasu, by studiować wszystko! Na kierunku business administration pociągało mnie właśnie to, że łączy on zagadnienia prawne, biznesowe rachunkowe oraz przygotowuje do MBA. wolnym czasie biegam, chodzę na siłownię, czytam kwartalnik „Kronos” oraz organizuję różnego rodzaju koła naukowe na uniwersytecie. najbliższym roku akademickim będę miał zaszczyt być prezesem Koła Naukowego Doktryn Politycznych Prawnych. wspinaczka, nie mogę zapomnieć wspinaczce.

Jak zaczęła się Twoja kariera?

Moja kariera na dobre zaczęła się 2 lata temu, gdy rozpocząłem studia biznesowe. Czas pandemii COVID-19 wywołał zarówno zmiany społeczne, jak te związane metodą pracy. Przez co najmniej rok pracowałem zdalnie jako doradca klienta językiem angielskim jednej wrocławskich firm. Potem uznałem, że warto by było znaleźć staż korporacji zajmującej się biznesem. Po kilku rozmowach BNY Mellon uznał, że zamiast stażu zaproponuje mi rolę pełnoprawnego pracownika. Pracowałem wtedy przez osiem miesięcy dziale Securities Data Management, gdzie przeszukiwałem niezbadane regiony finansowe programami takimi jak Bloomberg wyciągałem nich interesujące nas informacje. Doświadczenie zdobyte tamtym czasie umożliwiło mi również dołączenie do programu OCAP – Operations Campus Analyst Program.

Dlaczego zdecydowałeś się na program rozwoju młodych talentów BNY Mellon? Co zachęciło Cię do aplikowania do tego programu?

Program jest bardzo dobrze skoordynowany zorganizowany. Obok codziennych zadań mamy spotkania wydarzenia, których celem jest pogłębienie naszego rozumienia świata biznesu finansów, jak również takie, które umożliwiają nam poznanie menedżerów zajmujących się na co dzień koordynowaniem działań naszej wielkiej korporacji. Uznałem OCAP za dobre miejsce do rozwijania kariery, wysłałem CV po kilku rozmowach odebrałem wiadomość, że się udało! Myślę, że głównym motywem do aplikowania była ciekawość chęć bliższego poznania dużego, globalnego programu, rywalizacji innymi aplikującymi oraz współpracy tymi, którzy już się dostali.

Jakie masz zadania obecnej pracy?

Obecnie zajmuję się analizowaniem procesu aktualizowania funduszy inwestycyjnych oraz wyjątkowymi sytuacjami, które powstały toku procesu, różnymi zdarzeniami, które mogą wpływać na ostateczny stan danego funduszu. Żeby potwierdzić albo rozwiązać dany wyjątek, potrzebujemy solidnej porcji kopii zapasowych danego dnia. ekonomia jest ciągłym ruchu, wszystko tutaj fluktuuje, więc pomoc specjalistycznych programów jest niezbędna. Jeśli system finansowy to krwioobieg, to my jesteśmy erytrocytami. Na co dzień więc potwierdzam, usuwam, edytuję, raportuję, rozwiązuję inwestyguję problemy finansowe, które normalnie by nie zachodziły. Pod tym względem można się poczuć jak detektyw rozwiązujący różne sprawy. Myślenie abdukcyjne bardzo tutaj pomaga.

Co najbardziej podoba Ci się pracy ramach programu OCAP?

programie OCAP najbardziej podoba mi się jego mobilność, zakres działania ambicja stworzenia siatki ludzi, którzy będą tworzyli najlepszych analityków BNY Mellonbyć może całej Polsce. Możliwość pracy najnowszymi technologiami świata finansów, obserwowanie, jaki sposób systemy ze sobą współpracują niczym żywy organizm, poznawanie ciekawych ludzi oraz doświadczenie zdobyte trakcie pracy – to rzeczy bezcenne, bez których nie można by było tworzyć bezpiecznej przyszłości, tym bardziej po wielkim kryzysie finansowym 2008 roku. Jeśli mamy rzeczywiście zajmować się wielkimi funduszami, ciąży na nas odpowiedzialność przed ludźmi oraz ich ciężko zarobionymi pieniędzmi. Podobają mi się również entuzjazm oraz ciekawość pracy – menedżerowie dbają to, abyśmy robili równolegle treningi byli wyspecjalizowani nie jednej czy dwóch, lecz wszystkich kwestiach, którymi oni zarządzają. Czasami trudno jest wszystko spamiętać, ale tego rodzaju podejścia oczekuję od menedżerów, którzy dbają rozwój swoich pracowników. Cykliczne szkolenia oraz tworzenie kontaktów ludźmi całego świata są dodatkowymi zaletami programu OCAP.

Jakie umiejętności są kluczowe Twojej pracy?

Trzy główne umiejętności niezbędne mojej pracy to: zdolność myślenia warunkowego (zaraz do tego przejdę), organizowania swojego czasu oraz wykształcona chęć brania danego problemu za przysłowiowe rogi. Zwykle zadania dzielą się na dzienne, tygodniowe oraz miesięczne tak również wygląda droga, jaką na początku przechodzi nowy członek zespołu: zaczyna od prostszych zadań, aby sprawdzić, jak sobie nimi radzi, następnie przechodzi do zadań trudniejszych, które wymagają nowej siatki pojęć. przeciwieństwie jednak do wiedzy budowanej kształt piramidy, czyli od dołu do góry, myślenie musi zachować elastyczność – tak aby jednej strony trzymało się wyznaczonych reguł, a z drugiej dawało swobodę, by nie wpaść codzienne rutynowe wykonywanie tych samych czynności niczym komputer. Jesteśmy ludźmi, dlatego tak ważne jest zapamiętywanie warunkowe, które umożliwia nam pytanie: „Co się stanie, jeśli…? może zrobić to kompletnie inaczej?”. ten sposób powstaje nowa ścieżka procesu, która wcześniej nawet nie była brana pod uwagę. mojej opinii wymaga to jednak trochę doświadczenia, dzięki któremu można określić, które zadania są realizowane wyjątkowo efektywnie ich zmiana byłaby szkodliwa dla zespołu, które można by było umiejscowić nowej sytuacji.

Jakie masz możliwości rozwoju BNY Mellon?

Obok korzyści wynikających bycia członkiem programu OCAP mamy ścieżkę kariery, która umożliwia nam aplikowanie pracę na stanowiskach seniorskich, które dłuższej perspektywie mogą kształtować firmę oraz jej przyszłość. Ścieżka kariery jest prosta, choć oczywiście to, jaką formę ostatecznie przyjmie, zależy od zespołu, którym dana osoba się znajdzie.

Jakich rad możesz udzielić swoim rówieśnikom, którzy rozważają pracę bankowości?

Rynek jest bardzo duży, chłonny rozwija się (choć asymetrycznie) wielu miejscach równocześnie. Można nim robić naprawdę wiele rzeczy: od modelowania ekonomicznego, przez analizy rynków, raportów finansowych, audytu, tropienia piorących brudne pieniądze, sprawdzania klientów, kontaktu inwestorami etc. Bankowość jest więc bardzo złożona – każda aktywność ludzka odbija się niej jak lustrze. Moją pierwszą radą byłoby więc przyjęcie podejścia, którym wierzymy, że istnieje coś, czego jeszcze nie wiemy (sokratejskie „wiem, że nic nie wiem” jest tutaj dobrym punktem wyjścia), co może być ciekawe procesach dziejących się firmach, korporacjach, na rynku wśród inwestorów. Praca daje nam tę możliwość, by takie procesy się włączyć, być może nawet zobaczyć je bliska.

Drugą radą byłaby wytrwałość dążeniu do celu. Zdarza się tak, że umowa się kończy, dział kadr nie odpisuje, CV ma braki – jest to normalne, tak się zdarza. Zbytnie przejmowanie się tymi kwestiami tylko „zamraża” naszą zdolność do działania. Trzecia rada będzie bardziej praktyczna niż teoretyczna: istnieje wiele możliwości rozwoju – zarówno na uniwersytetach, jak i w internecie – warto to wykorzystać, tym bardziej że certyfikaty potwierdzające naszą wiedzę są niezwykle cenne umożliwiają nam rozkręcenie naszej kariery. Warto poszukać tego, co nas interesuje, się to po prostu zagłębić.