Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Niższa pensja, ale praca marzeń

76% ankietowanych przez Monster Meter pracowników zgodziłoby się na niższą pensję, gdyby wykonywali pracę swoich marzeń.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez jobpilot/Monster, ponad ¾ pracowników byłoby gotowe zarabiać mniej, jeśli mieliby pracę swoich marzeń.
 
Monster Meter zadał 34,140 pracownikom w Europie, Stanach i Kanadzie następujące pytanie: ”czy byłbyś gotów obniżyć swoją pensję w zamian za wykonywanie pracy, o której zawsze marzyłeś?”. Wyniki były następujące:
 
76% (26,042 głosy) „tak”
24% (8,098 głosów) „nie”
 
Najbardziej przekonani byli pracownicy w Irlandii – 84% z nich powiedziało „tak”. Pracownicy w Szwajcarii, Włoszech i w Stanach (82%) oraz w Wielkiej Brytanii i Kanadzie (81%) również przyznali, że woleliby pracować za mniejsze pieniądze, ale wykonując to, co lubią.
 
Pracownicy najmniej chętni do zredukowania swoich zarobków na rzecz wymarzonego zajęcia pochodzili z Francji, Belgii, Węgier i Polski, przy czym wszystkie te kraje mają poziom bezrobocia powyżej średniej Unii Europejskiej[1].
 
„To bardzo dobra wiadomość – pracownicy w Europie widzą, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu” mówi Renata Janus – Marketing Director jobpilot.pl i monsterpolska.pl. „Znalezienie odpowiedniej pracy jest tak samo istotne dla danej osoby, jak znalezienie odpowiedniej osoby dla danej pracy, Pozytywny stosunek do pracy wpływa nie tylko na pracownika, ale i jego pracodawcę”.
 
Jest kilka różnych sfer, które stanowią klucz do udanej kariery:
 
·      Zadowolenie z pracy
Jeśli męczysz się każdego poranka, gdy masz iść do pracy, Twoja motywacja nie jest zbyt wysoka. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej pracy, może powinieneś pomyśleć o zmianach w obrębie swojego stanowiska lub poszukać nowej pracy. .
 
·      Obecne perspektywy
Powinieneś mieć przejrzystą ścieżkę kariery, wyznaczoną przez swoich managerów. Jeśli możliwości rozwoju są ograniczone, wtedy poszukanie innej pracy może być dla ciebie korzystne.
 
 
·      Umiejętności
Powinieneś mieć wymagane kwalifikacje, aby wykonywać swoją pracę właściwie; jeśli tak nie jest, poproś o odpowiednie szkolenie.
 
·      Zarobki i korzyści
Chociaż pieniądze to nie wszystko dla ankietowanych pracowników, nagrody są potrzebne, aby upewnić Cię, że jakość Twojego życia nie jest zagrożona.
 
·      Wyważenie życia zawodowego
Dla niektórych pracowników biuro praktycznie ograniczają życie prywatne. Nie jest to na szczęście regułą, i powinieneś wciąż mieć dużo czasu, aby cieszyć się życiem poza pracą.
 
·      Sieć kontaktów
Posiadanie odpowiednich kontaktów w danym przemyśle może okazać się kluczowym wymaganiem do Twojego sukcesu.


[1] Źródło: uśredniona stopa zatrudnienia w danym kraju, badanie Eurostat, grudzień 2007