Programu dla osób, które chcą się rozwijać pod okiem ludzi sukcesu
W połowie marca ruszyła V edycja programu Mentors4Starters, który w gronie Mentorów skupia wybitne autorytety ze świata m.in. biznesu, mediów i NGO. M4S jest dynamicznie rozwijającą się inicjatywą doradczo-rozwojową realizowaną przez Fundację Mentors4Starters, której partnerem strategicznym jest Polska Rada Biznesu.
Program Mentors4Starters jest skierowany do młodych osób (w wieku 25-35 l.), które pragną rozwijać swoją karierę zawodową i mają predyspozycje bycia przyszłymi liderami. Mentors4Starters realizowany jest pro publico bono, a jego celem jest rozwijanie potencjału uczestników poprzez przybliżenie im specyfiki wymarzonej branży oraz mentoring w zakresie rozwoju kariery.
Każdego roku liczba kandydatów kilkunastokrotnie przekracza liczbę miejsc. Jak zatem zostać mentee Andrzeja Klesyka, wieloletniego prezesa zarządu PZU albo Alicji Kornasiewicz, dyrektor zarządzającej amerykańskiego banku inwestycyjnego Morgan Stanley?
„To nie jest konkurs świadectw. Podczas rekrutacji bierzemy pod uwagę konkretne wyzwania, przed którymi stoi młody człowiek, wartości, które wyznaje oraz jego dotychczasowe zaangażowanie w działania pro bono” – wyjaśnia Krzysztof Jakubowski, współzałożyciel
i Przewodniczący Rady Fundacji.
Projekt zapewnia uczestnikom indywidualną współpracę z czołowymi przedstawicielami biznesu
i ukazuje praktyczny aspekt ich działań, wypełniając niszę systemu edukacji.
Podczas kilku spotkań z Mentorem – osobą doświadczoną i znającą realia branży, starannie wybrani (w trzyetapowej rekrutacji) uczestnicy pracują nad własnymi projektami, rozwojem swojej firmy czy budowaniem ścieżki kariery korporacyjnej.
„Udział w M4S pomógł mi podjąć najważniejszą decyzję dotyczącą mojej kariery zawodowej
i utwierdził w przekonaniu, że obrana droga jest właściwa. Dziś polecam program każdemu, a sama być może powrócę do niego za jakiś czas na innym etapie życiowym” – mówi Ola Józefowicz, uczestniczka III edycji M4S, mentee Roberta Mielżyńskiego, dzisiaj właścicielka własnego winebaru w Łodzi.
Efektem współpracy są nowe przedsięwzięcia, zmiany branży oraz kierunku rozwoju, a także konkretne działania podejmowane przez mentees, które przekładają się na szybszy rozwój kariery.
Już po raz piąty mentorem w programie jest prezes zarządu Grupy ITI, Wojciech Kostrzewa. Zapytany o wartość wynikającą z relacji mentoringowej przekonuje: „Program Mentors4Starters stwarza unikalną platformę spotkań młodych ludzi, którzy dopiero niedawno rozpoczęli swoją zawodową karierę z doświadczonymi przedsiębiorcami i managerami, gwiazdami telewizji
i promotorami sztuki. Możliwość prowadzenia otwartej dyskusji z mentee jest również dla mnie jako dla mentora cennym doświadczeniem. To taki dialog międzypokoleniowy bez korporacyjnych czy rodzinnych ograniczeń, który wzbogaca obie strony, a którego nie można nabyć za żadne pieniądze na otwartym rynku.”
Podobnego zdania jest mentor Szymon Midera, prezes zarządu i współwłaściciel Shumee SA: „Dla mnie mentoring jest inspirujący i działa w dwie strony. To ciągłe poszukiwanie odpowiedzi na kluczowe pytania: skąd przychodzę, kim jestem i dokąd zmierzam? Mentoring pozwala zatrzymać się na chwilę, pomyśleć i zaplanować kolejne kroki rozwoju zawodowego i osobistego.”
Podczas czterech edycji program zgromadził ponad trzydzieścioro mentorów i niemal setkę mentees, którzy regularnie spotykają się na wydarzeniach organizowanych przez Fundację, mentorów oraz samych uczestników.
„Na początku tworzenia programu byliśmy głównie skupieni na przygotowaniu samego procesu, ale z czasem zrozumieliśmy, jak wielką wartość ma również społeczność, do której każdego roku dołączają nowe osoby. Mentees wzajemnie się inspirują, inicjują projekty, zakładają NGO i start-up’y” – dodaje Maja Isakiewicz, członkini zarządu Fundacji.
Rekrutacja do V edycji rozpoczęła się 15 marca 2018 r. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Fundacji: www.mentors4starters.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 8 kwietnia.