Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Staż – cenne doświadczenie czy strata czasu? 6 powodów, dla których warto aplikować na staż

Kończysz studia, jeszcze tylko obrona dyplomu i… rynek pracy staje przed Tobą z szeroko otwartymi ramionami! Taki scenariusz pojawia się zapewne w niejednej, studenckiej głowie. W wielu przypadkach rzeczywistość jednak szybko weryfikuje to idylliczne wyobrażenie. Samo wykształcenie dziś już nie wystarcza. Jak zdobyć to pierwsze, cenne doświadczenie, poznać branżę „od kuchni” i przekonać się, czy obrany kierunek jest tym właściwym? Poznaj powody, dla których warto aplikować na staż.

O ile początkowe lata na uczelni są zwykle czasem intensywnej nauki i nie każdy, z uwagi na liczbę zajęć, może sobie pozwolić na podjęcie regularnej pracy lub choćby praktyk, o tyle końcówka studiów nieodłącznie wiąże się już z konkretnym planowaniem ścieżki kariery i wyborem drogi, którą chce się podążać. To doskonały moment, by zastanowić się nad aplikowaniem na staż, który może się okazać kamieniem milowym w karierze – w dodatku już na samym jej początku!

„Aaaaaaa… absolwenta z 10-letnim doświadczeniem przyjmę…”, czyli oczekiwania vs. rzeczywistość

Ta anegdotyczna treść ogłoszenia dość dobitnie obrazuje, jak wygląda dzisiejszy rynek pracy. Pracodawcy, nawet jeśli mowa o stanowiskach juniorskich, chętniej zatrudniają osoby, które mają już jakiekolwiek pojęcie o branży. Są ku temu racjonalne powody – adaptacja takiego kandydata jest krótsza, dzięki czemu szybciej może przejąć on regularne obowiązki pracownika na danym stanowisku. Oszczędza się w ten sposób czas i pieniądze. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na udział w programach stażowych, które mają na celu wyłowienie spośród kandydatów ich przyszłego pracownika. Jak podkreśla Agata Naklicka, Temporary&Outsourcing Services Business Manager z Grafton Recruitment, staż to podręcznikowa sytuacja win-win: korzyści z niego czerpie nie tylko stażysta, ale także sam pracodawca:     

Staże cieszą się obecnie dużą popularnością i coraz więcej  firm upatruje w nich szansy na pozyskanie wartościowego pracownika. Mity o parzeniu kawy czy odbijaniu kserówek już dawno odeszły do lamusa. Dziś programy stażowe są skrupulatnie opracowywane, by jak najefektywniej zarządzić pracą, a to przynosi korzyści dla obu stron. Staż daje studentowi lub absolwentowi możliwość realizacji prawdziwych projektów i jest szansą na pierwsze „zderzenie” się z wymogami i procedurami obowiązującymi w firmie. Można się w ten sposób przekonać, czy dane stanowisko odpowiada naszym oczekiwaniom i wyobrażeniom. Wielu stażystów docenia również fakt, że dzięki stażowi poznali swoje słabe i mocne strony, a to nieoceniona wartość w kontekście budowania ścieżki kariery.


Jakie korzyści daje staż? Ekspertka radzi.

Staż jest przede wszystkim doskonałą szansą na zdobycie doświadczenia i zapoznanie się z kulturą organizacyjną firmy, zasadami jej funkcjonowania czy stawienie czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą obrana profesja. Wyjście ze strefy komfortu, nawiązanie nowych znajomości, odkrywanie potencjału, rozwijanie umiejętności twardych i miękkich – to tylko nieliczne korzyści wynikające z uczestnictwa w stażu.   

  • Zdobywasz nowe umiejętności i cenne doświadczenie

Staż postrzegaj jako możliwość przekucia zdobytej podczas studiów wiedzy teoretycznej w praktykę. Aby w pełni i jak najefektywniej wykorzystać ten czas, potraktuj go jako szansę na zdobycie dodatkowych umiejętności – nie tylko zawodowych, ale również społecznych. Podczas stażu będziesz musiał/-a najprawdopodobniej pracować i samodzielnie, choć pod okiem bardziej doświadczonych specjalistów, i w zespole. Umiejętność współpracy z innymi osobami w teamie to aspekt, na który pracodawca zwraca szczególną uwagę.

  • Opuszczasz swoją strefę komfortu

Wyjście ze swojej bezpiecznej zony nie jest przyjemne, jednak warto przygotować się na to, że takich sytuacji będziesz doświadczał/-a niejednokrotnie w swoim życiu zawodowym. Studenci lub świeżo upieczeni absolwenci często nie wierzą w swoje możliwości na rynku pracy – głównie ze względu na brak doświadczenia czy choćby znajomości obsługi programów potrzebnych w danej pracy. Staż może okazać się znakomitą okazją, by posiąść nową wiedzę, ale także by dodać sobie kurażu, samemu/-ej się zdopingować i otworzyć się na to, co nowe. To cenne i niezwykle wyzwalające doświadczenie. 

  • Poznajesz nowych ludzi i budujesz sieć kontaktów

 Wejście w nowe środowisko nieodłącznie wiąże się z poznawaniem nowych ludzi. W trakcie stażu masz okazję doskonalić umiejętność budowania relacji zawodowych – poznasz współpracowników, przełożonych, ale także klientów czy podwykonawców. W ten sposób, już na samym początku swojej kariery, tworzysz sieć kontaktów służbowych. Takie znajomości mogą przydać Ci się również w przyszłości. 

  • Zarabiasz

 Każda szansa na podreperowanie studenckiego budżetu jest dobra. A kiedy wiąże się jednocześnie ze zdobywaniem wiedzy i doświadczenia, to dlaczego z niej nie skorzystać? Nie każdy staż jest bezpłatny. Obecnie wiele firm oferuje wynagrodzenie stażowe.    

  • Rozwijasz umiejętności twarde i miękkie

Znajomość obsługi niektórych programów czy systemów operacyjnych ma w pracy kluczowe znaczenie. Często to one decydują o losie kandydata w procesie rekrutacyjnym, ponieważ są niezbędne do wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Pamiętaj także o tym, że rekruterzy zwracają uwagę także na kompetencje miękkie, takie jak: odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu czy multitasking, czyli wielozadaniowość. Podczas stażu możesz rozwinąć umiejętności, które przydadzą Ci się na dalszym etapie Twojej kariery w tej lub innej firmie. 

  • Masz szansę na zatrudnienie

To, czy pracodawca zdecyduje się zaproponować Ci etat w firmie, zależy od wielu czynników, ale szczęściu warto czasem pomóc. Twoje zaangażowanie oraz chęć nauki i rozwoju mają ogromne znaczenie. Istnieje duża szansa, że zostaną one zauważone i docenione przez pracodawcę i zaproponuje Ci pracę na pełen etat.

Powodzenia!  Agata Naklicka, Temporary&Outsourcing Services Business Manager, Grafton Recruitment


 

Zdobądź doświadczenie szybciej niż inni! Poznaj historie absolwentów Programu Stażowego Grafton:

Marcin Dorodziński, absolwent Organizowanie Rynku Pracy na UW

Rozpoczęcie pracy w rekrutacji miałem w planach już od początku rozpoczęcia studiów. Zdecydowałem się na staż, ponieważ taka forma wydała mi się najlepszym sposobem na poznanie branży. W moim przypadku od początku było widać, że mam się na tym stażu przygotować, nauczyć i wyszkolić, żeby z taką wiedzą „pójść w świat” lub zostać właśnie tutaj. Szczęśliwie zaoferowano mi dalszą współpracę i do dziś kontynuuję swój rozwój w Grafton. Staż polecam każdemu, kto chciałby rozpocząć swoją ścieżkę zawodową „od zera” lub na nowo, mając w planach np. przebranżowienie.

 

Iga Jasińska, absolwentka iberystyki i filologii hiszpańskiej na UW

Staż to idealna okazja, aby poznać strukturę firmy. Już na samym początku bardzo dokładnie przedstawiono mi moje obowiązki i szczegółowo wprowadzono w projekty. W każdej chwili mogłam poprosić o pomoc bardziej doświadczonych pracowników i co ważne – za każdym razem to wsparcie otrzymywałam. Powierzano mi różne zadania, tak abym nauczyła się najwięcej i zrozumiała specyfikę pracy rekrutera. Jak się później okazało, moje zaangażowanie zostało zauważone i docenione, bo po stażu zaproponowano mi dalszą współpracę na stanowisku Talent Sourcera. Czy poleciłabym staż w Grafton? No jasne! Myślę, że to świetna okazja do rozpoczęcia swojej ścieżki zawodowej. Polecam go zarówno studentom, jak i absolwentom. Liczne szkolenia umiejętności twardych i miękkich, możliwość zaznajomienia się ze specyfiką branży czy choćby praca na „żywym organizmie”, czyli realnie prowadzonych projektach rekrutacyjnych, to idealny wstęp do dalszej kariery.

Więcej: https://www.grafton.pl/pl/program-stazowy/dla-kandydatow