Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Telekomunikacja szansą na udaną karierę

Kierunki związane z informatyką i telekomunikacją przyciągają na polskie uczelnie wielu zdolnych studentów, którzy chcą zgłębiać wiedzę w tym zakresie. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, bowiem na rynku istnieje wiele firm i przedsiębiorstw, oferujących liczne programy praktyk i staży. To świetna okazja do rozwoju i zdobycia cennego doświadczenia na pierwszych etapach budowania swojej własnej kariery zawodowej.

Ilość stanowisk do obsadzenia w branży telekomunikacyjnej wciąż rośnie. Dynamika tej branży jest ogromna. Obecnie w wielu miejscach w Europie trwają prace wdrożeniowe nad technologią 5G, która znacznie usprawni przesył danych. Powoduje to konieczność zatrudnienia tysięcy ludzi, którzy pozwolą przyśpieszyć ten proces. Nie brakuje jednak pracy przy innych projektach. Nieustannie poszukiwani są specjaliści od analizy danych, programiści aplikacji mobilnych oraz specjaliści ds. infrastruktury. To tylko niektóre oferty, atrakcyjne nie tylko pod względem wynagrodzenia, ale także możliwości zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, które może zaprocentować w przyszłości. Wbrew pozorom, brak wcześniejszego doświadczenia nie jest problemem dla absolwentów polskich uczelni. Nie brakuje dużych korporacji, które są chętne poświęcić swój czas, by wyszkolić przyszłych specjalistów. W tym celu powstają programy stażowe, które czekają na Twoją aplikację.

Inżynier w telekomunikacji

Telekomunikacja to branża w dużej mierze techniczna. Ciekawe oferty czekają na specjalistów, którzy potrafią wykazać się zdolnością logicznego myślenia i szeroko pojętą kreatywnością. Zatrudnienie można znaleźć jednak również w innych miejscach: generalizując – wszędzie tam, gdzie konieczne jest nadawanie obrazu bądź dźwięku, jednakże największe zapotrzebowanie na inżynierów wykazują operatorzy sieci komórkowych. Ci najbardziej znaczący oferują swoje usługi na terenie całego kraju, w wyniku czego pracę można znaleźć niezależnie od lokalizacji. W przypadku niektórych stanowisk konieczna może być przeprowadzka, jednakże korzystne warunki pracy oraz bogate możliwości rozwoju zrekompensują tę niedogodność.

Targi pracy

By rozpocząć swoją karierę w sposób satysfakcjonujący, bez wątpienia należy wybrać odpowiednie miejsce na start. W przypadku branży informatycznej bądź telekomunikacyjnej można przebierać w ofertach, być choć trochę wybrednym. Nie zmienia to jednak faktu, że warto na rozmowie kwalifikacyjnej wykazać się doświadczeniem, a co za tym idzie – przedstawić dowody na chęć rozwoju samego siebie. Odpowiednim miejscem do zapoznania się z ofertami praktyk i staży są targi pracy organizowane na polskich uczelniach. Właśnie tam swoje stoiska mają duże przedsiębiorstwa, które chcą mieć w swoim zespole ambitnych, kreatywnych studentów. To jednak nie jedyna opcja, ponieważ wystarczy dostęp do sieci, bez której nie byłoby dzisiejszej telekomunikacji. Warto przejrzeć strony internetowe operatorów komórkowych, którzy posiadają własne programy stażowe, realizowane w różnym czasie. Można się w nich nie tylko wykazać i zdobyć cenne doświadczenie, ale również uzyskać szansę na zatrudnienie. Wystarczy wyłącznie ambicja i zaangażowanie, czego efektem może być wymarzony etat.

Let’s do it

Niezależnie od tego, czy realizujesz studia w programie dziennym czy wieczorowym, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Letnie programy praktyk w firmach telekomunikacyjnych to świetna oferta przede wszystkim dla studentów dziennych, którzy w roku akademickim nie są w stanie wygospodarować odpowiednio dużej ilości wolnego czasu. Realizacja praktyk w okresie wakacyjnym to świetna okazja do wykorzystania wolnego czasu na zdobywanie cennego doświadczenia. Dla chętnych dostępne są również półroczne bądź całoroczne oferty staży i praktyk.

Autor: Kamil Milewski